Edward Mosberg, obywatel USA, urodzony w Krakowie zostanie odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.
93-letni ocalały z Holokaustu Edward Mosberg, filantrop i edukator zostanie uhonorowany jednym z najwyższych wyróżnień nadanych przez Prezydenta RP. Uroczystość odznaczenia odbędzie się w dniu 1 maja 2019 w Krakowie, w mieście w którym się urodził Pan Mosberg. Edward Mosberg jest edukatorem, przemawia na całym świecie opowiadając o swoich osobistych doświadczeniach. Co roku jest obecny na Marszu Żywych, ściśle współpracuje z fundacją Shoah, Yad Vashem, Fundacją From the Depths oraz innymi organizacjami dbającymi o zachowanie pamięci o Holocauście.
Edward Mosberg, urodzony w Krakowie w 1926 r., ocalały z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen, stracił całą rodzinę w czasie Holokaustu i poślubił po wojnie także Ocalałą Cecile Mosberg. Razem przeprowadzili się do Stanów Zjednoczonych i założyli rodzinę w New Jersey.
W wieku 93 lat wrócić do miasta, w którym się urodziłem i otrzymać takie odznaczenie jest dla mnie okolicznością niesamowicie poruszającą. Przyjmuję tę nagrodę w imieniu siebie, mojej żony, moich dzieci i wnuków, a co najważniejsze, na cześć mojej matki, ojca, rodzeństwa oraz 6 milionów Żydów, brutalnie zamordowanych przez niemieckich nazistów podczas Holokaustu.Ważne aby ci, którzy przychodzą po nas, byli naszymi świadkami i mieli pewność, że tragedia Holocaustu nigdy nie zostanie zapomniana. Odznaczenie dedykuję także na cześć tych, którzy oddali i ryzykowali swoje życie, aby ratować Żydów w czasie wojny, jak rodzina Ulmów z Markowej, a także w nadziei na lepsze relacje między narodem Żydowskim i Polskim
—powiedział Edward Mosberg.
Informacja o Panu Edwardzie Mosbergu:
Ocalały z Holocaustu Edward Mosberg urodził się w Krakowie, a obecnie mieszka w New Jersey. Przyczynił się do pogłębienia dialogu pomiędzy Żydami i Polakami oraz niestrudzenie pracował nad promowaniem edukacji o Holocauście na całym świecie. Edward Mosberg jest jednym z ostatnich żyjących, którzy przeżyli Płaszów i Mathausen. W momencie, w którym wybuchła II wojna światowa Mosberg miał 13 lat. W 1941 roku jego rodzina została zesłana do Getta w Krakowie, a jeszcze wcześniej jego ojciec został pojmany i słuch o nim zaginął. W 1943 r. Getto zostało „zlikwidowane”; jego matka trafiła do Auschwitz, gdzie została zamordowana. Dzieci zesłano do Płaszowa, a stamtąd do licznych niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym Mathausen. Przez wiele miesięcy we włoskim sanatorium walczył z gruźlicą. Pomimo wszystko, 19 latek przysiągł sobie żyć pełnią życia- ponownie nawiązał kontakt z Cesią Storch, dziewczyną z Krakowa, która żyła w barakach obozowych z jego siostrami. Mając ukończonych jedynie 7 klas i 10 dolarów w kieszeni w 1951 roku Edward przybył do Nowego Jorku wraz ze swoją narzeczoną, zamieszkując w Harlemie wraz z ich 18-miesięczną córką (w późniejszym czasie mieli jeszcze dwie córki i sześcioro wnucząt). Mosberg był zatrudniony w 3 różnych miejscach jednocześnie, m.in. zszywał książeczki kieszonkowe, zarabiając 50 centów za godzinę, zanim odniósł sukces w branży deweloperskiej. Dziś Edward przemawia na całym świecie, edukując i pielęgnując pamięć o Holocauście.
From the Depths (fromthedepths.org), jest organizacją non profit, której celem jest budowanie wspólnej przyszłości między Polakami i Żydami. Fundacja współpracuje z osobami ocalałymi z Holocaustu oraz ze społecznościami żydowskimi z całego świata, szczególnie z Europy Wschodniej. Założyciel i Prezes Fundacji Jonny Daniels był inicjatorem oraz organizatorem wyjątkowych obchodów 69 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Z okazji tego wydarzenia 27 stycznia 2014 w Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Krakowie było obecnych ponad 60 reprezentantów izraelskiego parlamentu, przedstawiciele rządów Polski, innych państw europejskich, USA i Kanady. From the Depths realizuje obecnie ogólnopolski Projekt Matzeva (www.matzeva.org) w ramach którego zajmuje się dokumentacją oraz przywracaniem na cmentarze matzew użytych jako materiał budowlany. W 2016 roku From the Depths ustanowiło odznaczenie im. Jana i Antoniny Żabińskich dla Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II Wojny Światowej, które otrzymały w pierwszej edycji trzy pierwsze polskie rodziny. Fundacja From the Depths jest partnerem Stowarzyszenia Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, na rzecz którego świadczy bieżącą pomoc.
-
Polecamy najnowsze „Sieci”! A w nim specjalny dodatek na majówkę z pięknym prezentem: reprodukcją arcydzieła Jana Matejki „Konstytucja 3 maja”.
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/444727-prezydent-odznaczy-ocalalego-z-holokaustu-edwarda-mosberga