Straty poniesione przez Polskę w wyniku II wojny światowej będą przedmiotem rozmów polsko-niemieckich przy okazji nadchodzących rocznic - zapowiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Reparacje? Krasnodębski: Drogą do sukcesu, jest umiędzynarodowienie tej kwestii. Zdobycie poparcia środowisk żydowskich w USA. WYWIAD
CZYTAJ TAKŻE: Mularczyk stanowczo: Niemcy wypłaciły ok 80 mld euro reparacji. Polska była dyskryminowana, rzucano nam ochłapy
Szef polskiej dyplomacji został zapytany podczas wspólnej konferencji prasowej ministrów w Warszawie o to, czy w czasie dwustronnych rozmów z szefem MSZ Niemiec Heiko Maasem poruszony został temat reparacji wojennych i czy kwestia ta obciąża relacje polsko-niemieckie.
Czaputowicz odpowiedział, że problem reparacji nie był poruszany podczas piątkowych rozmów.
Ta sprawa jest na agendzie rozmów, ale w Polsce zajmuje się tym komisja parlamentarna (kierowany przez posła PiS Arkadiusza Mularczyka zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej - PAP)
— wskazał polityk.
Jak zapowiedział, kwestie strat poniesionych przez Polskę w wyniku II wojny światowej - materialnych, ale przede wszystkim ludzkich - będą przedmiotem dyskusji przy okazji nadchodzących rocznic.
Poinformował w tym kontekście, że zaprosił Heiko Maasa do złożenia wizyty w Warszawie 1 sierpnia, w dniu 85. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Byłaby to także okazja do przedyskutowania kwestii historycznych, a także odbycia rozmów dwustronnych
— dodał polityk. Wspomniał też o obchodzonej 1 września 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, na którą zaproszony został m.in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.
Te rocznice historyczne służą do przedyskutowania, można powiedzieć szerzej - takiego zinternalizowania przez społeczeństwa problemów związanych z historią dotyczącą drugiej wojny światowej
— powiedział.
Heiko Maas potwierdził natomiast na konferencji, że prezydent Niemiec przyjedzie do Polski na wrześniowe uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Wyraził też zadowolenie w związku z otrzymanym zaproszeniem na uroczystości z okazji 75-lecia wybuchu Powstania Warszawskiego.
Te wydarzenia są niezwykle ważne dla nas
— podkreślił minister. Zwrócił też uwagę, że na ten rok przypada 30. rocznica upadku muru berlińskiego.
Jak zaznaczył, stosunki polsko-niemieckie są tak „ścisłe, partnerskie i przyjazne”, że spotkania możliwe są także w związku z okazjami, które przypominają te wydarzenia we wspólnej historii, które nie były dobre.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/442401-polsko-niemieckie-rozmowy-o-stratach-szef-msz-odpowiada