W środę Parlamentarny Zespół ds. Reparacji przedstawi szacunek kosztów ekonomicznych okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej – poinformował przewodniczący zespołu i poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
W środę Parlamentarny Zespół ds. Reparacji (dr Paweł Pońsko) przedstawi szacunek kosztów ekonomicznych okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej
— podał na Twitterze Arkadiusz Mularczyk.
Dr Paweł Pońsko to ekonomista i wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W odpowiedzi na komentarz pod wpisem, poseł PiS podkreślił:
Zespół konsekwentnie prowadzi swoje badania, które zakończą się publikacją raportu.
Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Reparacji podkreślił na początku marca w rozmowie z portalem wPolityce.pl, że raport dotyczący strat wojennych zostanie opublikowany do końca kadencji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mularczyk dla wPolityce.pl: Raport dot. reparacji zostanie opublikowany w tej kadencji. Praca merytoryczna jest zakończona
Podczas poprzedniego posiedzenia zespołu (również na początku marca) ekspert zespołu ds. reparacji Józef Menes przedstawił analizę, w której zestawiono szacunki strat poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej, według różnych opracowań powstałych już po jej zakończeniu. Według przewodniczącego zespołu Arkadiusza Mularczyka (PiS), najbardziej kompleksowo ten problem ujmował raport Biura Odszkodowań Wojennych przy Prezydium Rady Ministrów, z 1947 roku.
Według tego opracowania wartość strat wojennych Polski to ok. 50 miliardów dolarów amerykańskich (według wartości z 1939 roku). Po przeliczeniu na wartość z roku 2018, to ok. 886 mld dolarów amerykańskich.
W kwocie tej zawarto szacunki wartości „zniszczeń kapitału rzeczowego”, „zabranej produkcji i usług w okresie okupacji”, a także m.in. „utraconą produkcję w okresie powojennym, wskutek zniszczenia kapitału”, „utracone nadwyżki produkcyjne osób uśmierconych i dotkniętych kalectwem”, oraz „utraconą produkcję wskutek obniżenia wydajności pracy ludzkiej rentowności kapitału w okresie powojennym”.
kpc/Twitter/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/438500-w-srode-szacunek-kosztow-ekonomicznych-okupacji-niemieckiej