Dokumenty, historia, kalendarium i osoby związane z powstaniem wielkopolskim znalazły się na poświęconym mu portalu zainaugurowanym w piątek w Warszawie - pw.ipn.gov.pl. Portal współtworzy poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej i kilkanaście innych instytucji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Obchody 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Prezydent: „Nie byłoby II RP, gdyby nie męstwo Wielkopolan”
Jak przypomniał prezes IPN Jarosław Szarek rok odzyskania przez Polskę niepodległości był także rokiem wybuchu powstania wielkopolskiego.
Na zwycięstwo powstania pracowały pokolenia Wielkopolan. Zmagając się o polską książkę, o modlitwę w ojczystym języku, o własność - polską ziemię, o te fundamenty niepodległości. To w Wielkopolsce tworzono też tę niezwykłą siatkę społecznej aktywności różnych stanów
— mówił prezes Instytutu podczas inauguracji portalu w Belwederze.
Myślę, że ten portal będzie tą nowoczesną formą przekazywania wiedzy o powstaniu wielkopolskim młodemu pokoleniu, które poniesie tę pamięć w przyszłość
— zaznaczył. Zwrócił także uwagę, że wspólnie z poznańskim oddziałem IPN portal współtworzy kilkanaście innych instytucji m.in. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Radio Poznań i TVP Poznań.
Myślę, że ta mnogość spowoduje, że ten portal będzie żywy
— ocenił Szarek.
Dyrektor poznańskiego IPN Rafał Reczek podkreślił, że idea inicjatywy popularyzującej wiedzę o powstaniu wielkopolskim pojawiła się już w 2017 r.
Na stronie głównej portalu znalazła się mapa obrysowa z okresu traktatu w Trewirze z 1919 r., który formalnie zakończył powstanie. Poniżej mamy układ chronologiczny wydarzeń związanych z bitwami, potyczkami, zdarzeniami z okresu powstania wielkopolskiego. Pod mapą mamy m.in. odnośniki do powiązanych dokumentów, które pojawiają się w portalu
— relacjonował.
Cześć główna portalu została podzielona na kilka segmentów takich jak „historia”, „kalendarium”, „osoby”, „dokumenty”, „czytelnia” oraz „pamięć”. W części pierwszej przybliżono kulisy zrywu, oddziały powstańcze, przebieg walk, okres po zrywie, rozejm w Trewirze i powstanie w zbiorach muzealnych. Kalendarium przedstawia na osi czasu przygotowania i przebieg powstania. W dziale „osoby” prezentowane są postacie związane ze zrywem.
Segment „dokumenty” zawiera materiały ikonograficzne, filmowe, radiowe oraz mapy.
W „czytelni” można zapoznać się ze zdigitalizowanymi materiałami związanymi ze zrywem. W dziale „pamięć” ukazujemy jak to powstanie jest ważne dla Wielkopolan i dla Polski. Można tu znaleźć m.in. listę miejsc pamięci zrywu, pieśni z nim związane tzw. śpiewanki wielkopolskie, scenariusze lekcji i elementy upamiętniania powstania wielkopolskiego
— dodał Reczek.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Duda w koszulce z napisem „Powstanie Wielkopolskie”! Internauci są zachwyceni: „Wyjątkowo Panie Prezydencie!”
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/427423-powstal-portal-poswiecony-powstaniu-wielkopolskiemu-zobacz
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.