Po raz czwarty organizowane jest spotkanie związane z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, kiedy to generał Wojciech Jaruzelski wypowiedział wojnę własnemu narodowi.
Za naszą wolność oddali życie konkretni ludzie, w tym dwójka najmłodszych: Emil Barchański i Grzegorz Przemyk, ich rodzice wspierali Solidarność
— mówi Kinga Hałacińska, działaczka NZS z lat 80.
Dlatego, w tę noc z 12 na 13 grudnia o 23.45 spotykamy się na Jezuickiej, pod tablicą upamiętniającą zabicie Grzegorza Przemyka na warszawskiej Starówce. Około północy odbędzie się apel poległych, a następnie przejdziemy do tablicy upamiętniającej Emila Barchańskiego na ulicy Bonifraterskiej 12. Tuż obok do dziś mieszka jego mama. W tę rocznicę, powinna mieć poczucie, że nie jest sama.
SZCZEGÓŁY NA FACEBOOKU ==> TUTAJ
Po śmierci Jaruzelskiego i Kiszczaka uznaliśmy, że potrzeba stałego miejsca pamięci dla ofiar stanu wojennego. Dawny komisariat MO na Jezuickiej, gdzie śmiertelnie pobito Grzegorza Przemyka, jest takim wyrazistym i symbolicznym miejscem dla dorocznych spotkań
— dodają organizatorzy.
Współorganizatorem apelu i marszu - oprócz „starego” NZS są studenci z NZS UW. Zapraszamy do udziału wszystkich. Weźcie znicze, zapalimy je w obu miejscach.
Warszawa, ul. Jezuicka 1/3 12 grudnia w godzinach 23:45 - 1:00
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/424902-37-rocznica-wprowadzenia-stanu-wojennego