85. rocznica „Wielkiego Głodu” na Ukrainie
W sobotę w Kijowie, wraz z Ministrem Wojciechem Kolarskim reprezentującym Prezydenta Andrzeja Dudę, gościliśmy na uroczystościach 85 rocznicy komunistycznego ludobójstwa na Ukraińcach w latach trzydziestych XX wieku. Zaplanowana zbrodnia komunistyczna polegała na zagłodzeniu milionów Ukraińców poprzez konfiskaty żywności, zakaz przemieszczania i prowadzenia własnych gospodarstw. To znaczy pracować było trzeba, ale wszystkie plony były odbierane przez partyjne bojówki, a za kradzież kilku ziaren pszenicy groziła kara śmierci.
Badania i statystyki mówią o 6 milionach ofiar „Wielkiego Głodu” na Ukrainie. Niektórzy badacza skłaniają się ku liczbie 10 milionów zagłodzonych obywateli ZSRR. Natężenie ludobójstwa miało miejsce w latach 1932 – 1933, a ofiarami głodu poza Ukraińcami byli także Polacy. Liczbę polskich ofiar rzezi szacuje się na około 35 tysięcy pomordowanych.
Corocznie w czwartą sobotę listopada Ukraińcy oddają hołd ofiarom ludobójstwa i przypominają tragiczną przeszłość. Pamięć o tej zbrodni po latach komunizmu wraca powoli i wciąż jest wiele pytań i zagadnień historycznych dotyczących wydarzeń w latach trzydziestych. Aczkolwiek dziś fakt ludobójstwa jest bezdyskusyjny i uznany przez społeczność międzynarodową w tym także państwo polskie.
Delegacja polska na sobotnich uroczystościach z Marszałkiem Ryszardem Terleckim i Ministrem Wojciechem Kolarskim jako przedstawicielem Prezydenta RP również wyraziła solidarność i godnie uczciła ofiary tej nieludzkiej zbrodni. Pamięć o ofiarach zbrodni totalitaryzmów XX wieku nie ma kontekstu politycznego, a relacje dobrosąsiedzkie buduje się także przez udział w takich ceremoniach.
Prezydent Andrzej Duda w swoim liście do narodu ukraińskiego podkreślał, że warto przypominać światu o tych zbrodniach.
„Polacy razem z Ukraińcami chcą przypominać światu o niezmierzonych cierpieniach milionów ludzi skazanych przez totalitarny system komunistyczny na śmierć przez zagłodzenie. Pielęgnowanie pamięci o tym ludobójstwie to przestroga przed totalitarnymi ideologiami depczącymi godność osoby ludzkiej i prawa człowieka teraz i w przyszłości.”
Prezydent Duda zauważał również, że z konsekwencjami „Wielkiego Głodu” oraz późniejszej intensywnej rusyfikacji niepodległa Ukraina musi się mierzyć do dzisiaj. Warto to podkreślać w czasie kiedy Ukraina walczy o własną wolność i tożsamość.
Na zakończenie Prezydent Andrzej Duda skierował do Ukraińców następujące przesłanie:
„Dzisiaj Polacy wspólnie z Ukraińcami oddają hołd i cześć milionom ofiar, które poniosły śmierć w wyniku tej zorganizowanej na masową skalę zbrodni. My, Polacy i Ukraińcy, powinniśmy zawsze okazywać sobie taką braterską solidarność wobec pamięci o wszystkich niewinnych ofiarach poniesionych przez każdy z naszych narodów.”
Słowa te brzmią szczególnie w świetle codziennych zmagań Ukrainy w walce z okupacją swoich terytoriów. W interesie Polski zawsze była i zawsze będzie wolna i niepodległa Ukraina. Dlatego dziś wszelkie próby antagonizowania, podgrzewanie nastrojów to działania destrukcyjne nie leżące w strategicznym interesie Polski.
Marcin Czapliński
Kancelaria Prezydenta RP
-
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/423039-85-rocznica-wielkiego-glodu-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.