Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie i Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie zapraszają na prezentację albumu „Białe legiony1914–1918. Od Legionu Puławskiego do I Korpusu Polskiego”.
W dyskusji udział wezmą:
dr Wojciech Muszyński (autor, IPN Oddział w Warszawie), dr Kazimierz Krajewski (IPN Oddział w Warszawie) i dr Rafał Sierchuła (IPN Oddział w Poznaniu).
Wstęp wolny
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25 27 września 2018 (czwartek), godz. 17.30
Formacje polskie w Rosji, o których opowiada ten album, w przeciwieństwie do legionów galicyjskich miały łatwego startu, a później, przez kolejne lata, musiały zmagać się z trudnościami i nieufnością ze strony rosyjskich sfer politycznych i czynników wojskowych.
Początkowo zabraniano im używania polskich symboli narodowych, a wielu wyższych dowódców rosyjskich nie uznawało nawet ich polskiego charakteru, nazywając je nie „polskimi”, lecz „poleskimi”, chociaż żołnierze polscy walczyli dzielnie, wierząc, że z dwojga złego to Niemcy pozostają – mimo wszystko – większym i groźniejszym wrogiem sprawy polskiej.
Białe Legiony, jak je potocznie nazwano jeszcze w 1914 r., miały jednak wiele szczęścia do kadry dowódczej: oddelegowani przez rosyjskie sztaby oficerowie, zawodowi żołnierze carskiej armii, okazali się w zdecydowanej większości nie tylko szczerymi Polakami i patriotami, ale także dobrymi taktykami, którzy w czasie walk nie zawiedli nawet w najtrudniejszych sytuacjach.
Niniejszy album ma przywrócić pamięć o tych formacjach i tworzących je ludziach. Zadanie to tym istotniejsze, że Białe Legiony (w przeciwieństwie do Legionów galicyjskich) nie doczekały się tego rodzaju upamiętnienia. Formacje polskie w Rosji były zawsze traktowane po macoszemu, spychane na dalszy plan, pisano o nich niechętnie i bardzo niewiele. Mamy nadzieję, że niniejsza praca, wydana z okazji stulecia odzyskania niepodległości, stanie się impulsem, by zmienić ten stan rzeczy.
Publikacja została przygotowana we współpracy z Archiwum Akt Nowych i Wojskowym Biurem Historycznym.
TP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/413851-prezentacja-albumu-ipn-biale-legiony-19141918