Muzeum Powstania Warszawskiego i Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego podpisały porozumienie, dzięki któremu możliwa będzie renowacja grobu gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego na Powązkach - poinformował we wtorek stołeczny ratusz.
Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, ps. Motyl, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, prezes Związku Powstańców Warszawskich, zmarł 3 sierpnia w wieku 101 lat. Został pochowany w grobie rodzinnym na Starych Powązkach w Warszawie.
Renowacja miejsca spoczynku honorowego obywatela m.st. Warszawy jest dla nas niezmiernie istotna, dlatego miasto pokryje dodatkowe koszty związane z pracami konserwatorskimi zabytkowego grobowca. Dziękuję mieszkańcom naszego miasta za to, że tak chętnie wzięli udział w zbiórce publicznej, której celem jest jego odnowienie
— mówi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Jak podał ratusz, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego przeprowadziła zbiórkę na ten cel i skieruje zebrane środki - 73 tys. zł - do Muzeum Powstania Warszawskiego, które wykona prace renowacyjne. W przypadku większych kosztów, dodatkowe pieniądze przekaże m.st. Warszawa. Muzeum ma przeprowadzić prace renowacyjne grobowca rodziny Starzeńskich i Ścibor-Rylskich na prośbę i za zgodą rodziny generała.
Generał wraz z rodziną udzielili nam notarialnego pełnomocnictwa do przeprowadzenia renowacji grobu. Wszelkie prace zostaną wykonane zgodnie z ekspertyzą konserwatorską z uwagi na jego zabytkowy charakter. Zachowanie pamięci o powstańcach i pomoc w renowacji ich mogił ma dla muzeum pierwszorzędne znaczenie. Od wielu lat zajmujemy się renowacją mogił powstańczych
— podkreśla dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Gen. Ścibor-Rylski spoczywa w grobie, w którym pochowana jest także jego żona Zofia Rapp-Kochańska, ps. Marie Springer, wywiadowczyni Komendy Głównej Armii Krajowej. Nagrobek pochodzący z XIX w. jest jednak w złym stanie.
To grób, który został zniszczony w czasie II wojny światowej, wcześniej miał inny kształt. Dwie zniszczone kolumny i taki tympanon miniaturowy kamienny to była część większej całości, takiej małej kapliczki. Po wojnie został on odbudowany jako taka „świadoma ruina”. Te dwie leżące kolumny stały się taką metaforą końca życia, czy upływu czasu. On nosi ciągle ślady tych zniszczeń wojennych. Został po wojnie odbudowany dość prowizorycznie
— opowiadał PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Prace renowacyjne mają być nadzorowane przez m.st. Warszawę, które - jak podał ratusz - doprowadziło do osiągnięcia porozumienia w sprawie remontu grobu gen. Ścibora-Rylskiego.
Zbigniew Ścibor-Rylski urodził się 10 marca 1917 r. w Browkach w obwodzie żytomierskim (obecnie Ukraina) w rodzinie szlacheckiej herbu Ostoja. Był żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga, Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego.
W 1984 r. został jednym z członków Obywatelskiego Komitetu Obchodów 40. Rocznicy Powstania Warszawskiego, należał także do grupy inicjatywnej utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Później był w składzie Rady Honorowej Budowy Muzeum. W 1990 r. został prezesem Związku Powstańców Warszawskich. Był także sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2005 r. otrzymał awans na generała brygady.
Gen. Ścibor-Rylski był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą „Polonia Restituta”.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/408802-grob-gen-scibora-rylskiego-zostanie-odnowiony