Stolica i cała Polska oddaje dziś cześć bohaterskim uczestnikom powstańczego zrywu. W Warszawie trwają uroczystości 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Chwała bohaterom! 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Cała Polska pamięta o zrywie
23:00. Na zakończenie dnia w Warszawie rozbrzmiała słynna piosenka powstańcza…
22.31
Na Pałacu Prezydenckim pojawiła się wyjątkowa iluminacja związana z obchodami 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
22.00
Udział w koncercie wziął prezydent Andrzej Duda.
21.40.
Niesamowita frekwencja na pl. Piłsudskiego! Tysiące ludzie przyszło na koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki.
20.00
Na Placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczął się koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Na miejsce przybyło prawdziwe morze ludzi!
19.05
Premier Morawiecki zwrócił się do przedstawicieli środowisk harcerskich:
Każdy z tych 63. dni tłumaczy najlepiej dlaczego jeszcze Polska nie zginęła i dlaczego jeszcze Polska nie zginie. (…) W Warszawę kły wbiła bestia, która była wyrazem nieludzkiej siły próbującej doszczętnie zniszczyć Polskę. (…) Przeciwko największemu złu, arycłotrom, bestiom, stanęli do nierównego boju i walczyli do ostatnich dni
18.00
Przedstawiciel urzędu miasta dysponujący pełnomocnictwami prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz zdecydował o rozwiązaniu marszu środowisk narodowych - poinformował PAP Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji. Jak dodał, policja nie może zatem pozwolić na kontynuację marszu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Warszawski ratusz rozwiązał Marsz PW! Przedstawiciel HGW: Naruszono przepisy karne. Brudziński: Uczestnicy spokojnie przechodzą dalej
17.35
17.30
RELACJA NA ŻYWO:
17.14
Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz złożyła kwiaty przed pomnikiem Gloria Victis.
17.12
Kwiaty złożyli marszałkowie Sejmu i Senatu.
17.10.
Składane są wieńce pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach. Prezydent złożył wieniec w asyście powstańców.
17:00. GODZINA „W”
Mieszkańcy stolicy zatrzymali się na minutę w hołdzie dla powstańców warszawskich. W godzinę „W” zawyły syreny.
16:50. Wkrótce godzina „W”. Prezydent i premier wezmą udział w uroczystości oddania hołdu powstańcom pod pomnikiem „Gloria Victis. Na minutę uruchomione zostaną syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności. Wspierać będą je syreny ręczne na Mokotowie, Pradze Północ i Południe, Powązkach, Ursynowie, w Śródmieściu, Wilanowie i we Włochach.
16:45. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki złożą kwiaty przy grobie gen. bryg. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Powstania Warszawskiego.
16:17. Piosenki powstańcze podtrzymywały na duchu w trudnych czasach heroicznej obrony Warszawy walczących bohaterów. Po latach, gdy znów żyjemy w wolnej ojczyźnie, powstają kolejne o tych, którym zawdzięczamy to, że możemy mówić po polsku.
Portal wPolityce.pl wybrał najciekawsze, naszym zdaniem, utwory współczesnych artystów traktujących o Powstaniu Warszawskim. SPRAWDŹ!
16:15. W 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przypominamy słowa Świętego Jana Pawła II, który wielokrotnie mówił o powstańcach, oddawał im hołd i zapewniał o modlitewnej pamięci.
Męczeńskie sanktuarium narodu - tak nazwał Warszawę Prymas Tysiąclecia. Zauważmy w tym określeniu cały ciężar gatunkowy ewangelicznego świadectwa. Męczennik - martyr - świadek. Świadek miłości, która jest większa od nienawiści.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hołd św. Jana Pawła II dla powstańców: „Chylę głowę przed tymi, którzy w nierównej walce nie szczędzili własnego życia dla Ojczyzny”
14:36. Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy bierze udział w obchodach 74. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Kolejny dzień oddajemy hołd Powstańcom Warszawskim. Pamiętamy o ich odwadze i poświeceniu dla naszego miasta
— napisał Patryk Jaki na Twitterze.
14:28. Złożenie wieńców przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego przy ul. Wiejskiej przez przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, na czele z prezesem Leszkiem Żukowskim, szefową Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, a także przedstawicieli Sejmu i Senatu.
14:25. Przemawia Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podczas wystąpienia przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej prezydent stolicy przypomniała, że Warszawa za swój bohaterski opór została odznaczona krzyżem Virtutti Militari
Warszawa wielokrotnie dawała dowody męstwa, stąd określenie „miasto nieujarzmione”
— zaznaczyła.
Podkreśliła, że blisko miesięczna obrona Warszawy z 1939 r. nie miała precedensu, za co spotkały mieszkańców miasta ogromne represje ze strony niemieckiego okupanta.
Nie zastraszyło to jednak stolicy, rozwijano życie konspiracyjne, a symbol nieśmiertelnego ducha stolicy to była malowana na murach kotwica Polski Walczącej
— mówiła.
Gronkiewicz-Waltz podkreśliła również rolę samorządowców i pracowników warszawskiego magistratu podczas II wojny światowej, w tym komisarycznego burmistrza Warszawy Juliana Kulskiego (od października 1939 r. do 5 sierpnia 1944 r.) oraz prezydenta stolicy w czasie powstania warszawskiego Marcelego Porowskiego.
Julian Kulski starał się, żeby magistrat stanowił oparcie zarówno dla mieszkańców jak i ruchu oporu
— powiedziała prezydent Warszawy. W tym kontekście mówiła, że pracownicy magistratu zajmowali się m.in. wydawaniem fałszywych dokumentów dla mieszkańców stolicy oraz pomagali w zdobywaniu jedzenia.
Trudno uwierzyć, że w takich warunkach magistrat - te 30 tysięcy ludzi - musiał pracować i dlatego jesteśmy im winni pamięć i szacunek
— podkreśliła prezydent Warszawy.
14:05. Rozpoczyna się uroczystość przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego przy ul. Wiejskiej.
W godzinie „W”, 1 sierpnia 1944 r., Warszawa stanęła do nierównej walki. Ten najbardziej heroiczny czyn całej Polski Walczącej pokazał, co znaczy determinacja i odwaga, co znaczy wola zwycięstwa, co znaczy pragnienie niepodległości i wolności. Powstanie zapisało się w historii, jako świadectwo najgłębszego patriotyzmu, jako niezniszczalna legenda pokolenia wychowanego w II Rzeczypospolitej. Historia bohaterskich i krwawych 63 dni na zawsze wpisała się w dzieje naszego narodu, a pamięć o tym wydarzeniu jest ważnym składnikiem naszej tożsamości
— przemawiał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki
Przypominamy ofiarność i odwagę żołnierzy Powstania i męczeństwo ludności cywilnej. Nasza obecność tutaj zaświadcza, że dzięki heroicznej odwadze i ich niezłomnej wierze w Polskę, nasze państwo odzyskało niepodległość. (…) Z szacunkiem kłaniamy się uczestnikom walk. Jesteśmy i pozostaniemy waszymi dłużnikami
— podkreślał.
Powstanie nie było aktem rozpaczy czy brawurowym dziełem straceńców, jak chcą niektórzy. Było czytelnym świadectwem, że niepodległa Polska żyje
— dodał wicemarszałek Terlecki.
Głos zabrał również prof. Leszek Żukowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK. Nawiązując do sformułowanego we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę pytania po co było powstanie, prof. Żukowski uznał, że można odpowiedzieć na nie na kilka sposobów - literaturowy („dla odzyskania wolności”), polityczny („aby wolne miasto oddać Rosjanom”), militarny (istniało prawdopodobieństwo, że przemieszczająca się wówczas po terenach Polski Armia Czerwona dotrze wkrótce do Warszawy), a także dyplomatyczny („chcieliśmy przekazać wolne miasto”).
Przypomniał też, że ówczesny premier na uchodźstwie Stanisław Mikołajczyk w rozmowie z Józefem Stalinem traktował powstanie w Warszawie jako atut; zwrócił uwagę, że do zrywów na okupowanych terenach wzywał wówczas utworzony z inspiracji ZSRR Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego.
Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zastanawiał się też, czy powstanie można było wygrać.
Pozytywna odpowiedź wymagałaby spełnienia czterech warunków: pierwszy - powstanie trwałoby dłużej niż trzy dni; drugi - mielibyśmy wystarczającą ilość broni i amunicji; trzeci - od pierwszego dnia uzyskalibyśmy wsparcie z Zachodu w postaci zrzutów, ale również doświadczonych komandosów, m.in. z radiostacjami. I czwarty warunek - Armia Czerwona przekroczyłaby granicę
— wskazywał prof. Żukowski.
Postawił też trzecie pytanie - „czy było warto”. Jak mówił, powstańcowi nie wolno odpowiadać na takie pytanie. Wspominał, że ocaleli uczestnicy powstania gorycz porażki przeżywali w obozach jenieckich i koncentracyjnych; nie wiedzieli też, że Adolf Hitler wyda rozkaz zrównania stolicy z ziemią; nie zdawali sobie również sprawy jak małą ilością broni i amunicji dysponowali.
Odpowiedzcie sobie sami, czy było warto. Czy mając w pamięci doświadczenia czterech rozbiorów Polski i lat w niewoli lub pod okupacją, aresztowań, mordowania i zsyłek do obozów koncentracyjnych lub na nieludzką ziemię mogły być jakimś argumentem? Czy przyszłe pokolenia pamiętałyby jeszcze, że o wolność trzeba walczyć?
— mówił prof. Żukowski.
13:58. Polecamy rozmowę z powstańcem warszawskim Jerzym Majkowskim w telewizji wPolsce.pl. ZOBACZ!
13:55. Modlitwa za powstańców w całej Polsce. Sprawdź!
13:53. Szef BBN Paweł Soloch podkreślił dziś:
Dyskusja o słuszności Powstania Warszawskiego ma swoją historię w gruncie rzeczy od 1944 r. Mimo tego Powstanie jest dziś tym co łączy i symbolem akceptowanym praktycznie przez wszystkich. To bardzo dobrze, ponieważ jako naród musimy mieć możliwie wiele wspólnych mianowników.
CZYTAJ TAKŻE: Szef BBN: „Polacy stawiając zbrojny opór manifestowali wolę posiadania państwa i działania za pomocą struktur państwowych”
13:50. Ambasador Niemiec w Polsce napisał na Twitterze:
Ze smutkiem i wstydem oddajemy hołd pamięci ofiar niewyobrażalnego niemieckiego okrucieństwa w Powstaniu Warszawskim.
13:45. O znaczeniu obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego opowiedział w telewizji wPolsce.pl marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Jest duży oddźwięk i to mnie bardzo cieszy. Pokazują się obrazki z poprzednich lat, kiedy wszyscy stają, przez minutę tak naprawdę łączą się. Jesteśmy wtedy jedną wielką wspólnotą
— powiedział.
Marszałek zwrócił uwagę na wielkie zaangażowanie młodych ludzi w uroczystości, także młodzieży polskiego pochodzenia z całego świata, która specjalnie w tym dniu przyjeżdżają do Warszawy
O tej godzinie 17. łączymy się. Nawet ci, którzy tak bardzo nie zgadzają się ze sobą, kłócą się, spierają. O tym samym myślimy i oby ta myśl zjednoczeniowa trwała dłużej
— zaznaczył.
Ten moment jest dla nas Polaków niezwykle ważny, nie tylko dla Warszawy. (…) Dzięki Lechowi Kaczyńskiemu to święto zostało przeniesione na coroczne, wielkie obchody ogólnokrajowe
— dodał Karczewski.
Odnosząc się do dzieła śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego – czyli Muzeum Powstania Warszawskiego – Stanisław Karczewski zwrócił uwagę na to, że to nie tylko mury budynku, ale też olbrzymia ilość odwiedzających i pamięć o powstańcach.
CZYTAJ WIĘCEJ: Stanisław Karczewski dla wPolsce.pl: Rafał Trzaskowski i Michał Żebrowski powinni przeprosić. To ekstremalny obraz. WIDEO
13:42. Żołnierze NATO zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego na zaproszenie Polskiej Fundacji Narodowej.
13:20. Uroczystość złożenia wieńców pod pomnikiem twórcy Polskiego Państwa Podziemnego i AK - Stefana Roweckiego „Grota”.
Uroczystość rozpoczęło odegranie hejnału warszawskiego przez sygnalistów ze stołecznej straży miejskiej.
W asyście pocztów sztandarowych, żołnierzy i harcerzy wieńce oraz wiązanki kwiatów złożyli m.in. przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kancelarii prezydenta RP, prezesa Rady Ministrów, marszałka Sejmu, prezydent m.st. Warszawy, ministra obrony narodowej, ministra sprawiedliwości, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, wojewody mazowieckiego.
Wieńce złożyli także m.in. członkowie klubów parlamentarnych Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej, a także przedstawiciele Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce
13:05. „Wolna Polska z Ich wstała krwi… „. Centrum informacyjne Sejmu opublikował film o walkach w okolicy Sejmu, w którym wspomniano też poległych w Powstaniu posłów i senatorów II RP.
12:55. Patriotyzmu uczą się już najmłodsze pokolenia! Młodzi warszawiacy z programów „Lato w mieście” tradycyjnie zaśpiewali piosenkę dla Małego Powstańca.
12:53. Tak na stadionie w stolicy Polski upamiętnia się bohaterów Powstania Warszawskiego. ZOBACZ
12:45. Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla RDC opowiadał o Powstaniu Warszawskim:
Największym przeżyciem jest dla mnie spotkanie z powstańcami, to największy zaszczyt i przyjemność, móc z nimi przebywać, dotknąć dłoni. Oni są dla mnie żywymi bohaterami. Mało jest żywych bohaterów, ale oni są. Wystarczy posłuchać, jaki mają stosunek do Polski
— mówił.
11:58. W związku z obchodami 74. rocznicy Powstania Warszawskiego Polska Fundacja Narodowa rozpoczęła międzynarodową kampanię informacyjno-edukacyjną.
Opowiada ona historię największej jednorazowej akcji zrzutów w ramach Operacji Frantic 7 przeprowadzonej przez Siły Powietrzne Armii Amerykańskiej 18 września 1944 r.
CZYTAJ TAKŻE: „Historia dwóch flag”: PFN przybliża mieszkańcom m.in. USA historię Powstania Warszawskiego. ZOBACZ WIDEO
11:43. Polecamy archiwalne wywiady portalu wPolityce.pl z powstańcami!
Trudno zapomnieć ten dzień, miałem zaledwie 15 lat. Byłem w grupie sześciu powstańców, którzy rozpoczęli powstanie na Żoliborzu
— opowiedział prof. Julian E. Kulski, polski architekt, żołnierz AK, major Wojska Polskiego, powstaniec warszawski.
Kilka tysięcy żołnierzy NSZ z wielką odwagą i poświęceniem wypełniło swój żołnierski obowiązek. Dowódca sił powstańczych gen. Antoni Chruściel „Monter” powiedział, że w czasie powstania, tylko zgrupowanie NSZ Chrobry II nie oddało Niemcom ani piędzi terenu
— opowiedział powstaniec warszawski, dowódca plutonu szturmowego w pułku Narodowych Sił Zbrojnych „Sikora” i żołnierz kompanii osłonowych batalionu Armii Krajowej „Miłosz”, gen. Jan Podhorski.
11:39. „Jesteśmy jeśli pamiętasz” - to internetowa akcja Muzeum Powstania Warszawskiego, która ma na celu przypomnienie sylwetek konkretnych Powstańców Warszawskich, którzy przez 63 dni walczyli o wyzwolenie stolicy.
CZYTAJ TAKŻE: „Jesteśmy jeśli pamiętasz” - pomóż przypomnieć o Powstańcach Warszawskich! Internauci włączają się w akcję MPW
11:36. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wszystkie placówki dyplomatyczne Niemiec w Polsce opuściły flagi do połowy masztu.
11:15. Prezydent po uroczystości przy al. Prymasa Tysiąclecia zabrał głos.
To miejsce jest symbolem cierpienia ludności cywilnej Warszawy, jednym z symboli nieprawdopodobnego bestialstwa, z jakim Niemcy potraktowali Warszawę, ludność cywilną Warszawy
— powiedział Duda.
Wspominamy to i składamy dzisiaj hołd nie tylko tym, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim, ale także tym, którzy w tym powstaniu ucierpieli, którzy w trakcie powstania i po nim zginęli zamordowani bestialsko przez Niemców dlatego tylko, że byli Polakami
-– dodał prezydent. Prezydent podkreślił, że wspominanie również cywilnych ofiar, to ważny element pamięci o Powstaniu Warszawskim.
Tablica, pod którą kwiaty złożył prezydent upamiętnia ofiary masakry dokonanej przez Niemców w ostatniej fazie rzezi Woli - około 9–11 sierpnia 1944 niemieccy żandarmi wyciągnęli z tłumu wysiedlanej ludności Warszawy ok. 100 Polaków – starców, osoby niepełnosprawne, dzieci, kobiety w ciąży. Zamknięto ich w domu przy ul. Bema 54, a budynek został oznaczony flagą Czerwonego Krzyża. Dom został następnie podpalony, a wszyscy znajdujący się tam ludzie zginęli.
11:08. Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy tablicy upamiętniającej 70 Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli.
11:05. Ważne fakty z Powstania Warszawskiego po angielsku.
11:00. Polecamy rozmowę z prof. Janem Żarynem w telewizji wPolsce.pl!
10:56. Przypominamy ważne słowa wicepremier Beaty Szydło z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego!
Wspominamy czas chwały i heroizmu walczących i cywilnych mieszkańców stolicy. Musimy też pamiętać, że był to okres bezprzykładnego bestialstwa Niemców, którzy krwawo stłumili sen o wolnej Polsce. Po wojnie szczątki poległych i pomordowanych pogrzebano w większości tu, na cmentarzu Powstańców Warszawy przy ul. Wolskiej. Niemieckie barbarzyństwo to nie tylko zbrodnie na ludziach. To także totalne zniszczenie całej Warszawy
— podkreśliła wicepremier.
Zapalając znicze na powstańczych mogiłach pomódlmy się za dusze tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za marzenia o wolnej i niepodległej Polsce. Gloria Victis!
— powiedziała.
10:50. Wyjątkowy obraz! Amerykańscy marines przy Pomniku Małego Powstańca oddają hołd bohaterskim powstańcom!
10:49. Ministerstwa o Powstaniu Warszawskim:
10:30. Bohaterską walkę z lata 1944 r. uczcili w stołecznym parku im. gen. Orlicz-Dreszera weterani AK, władze stolicy i warszawiacy.
Uroczystość jak co roku odbywa się przed pomnikiem Mokotów Walczy 1944. Monument upamiętnia powstańców Mokotowa, żołnierzy Armii Krajowej pułku „Baszta” oraz innych oddziałów V obwodu 10 dywizji im. Macieja Rataja, walczących w dniach 1 sierpnia - 27 września 1944 r.
Kiedy padają pytania, wczoraj i dziś, co ja sądzę o dniu 1 sierpnia, to powtarzam wszystkim, że dzień 1 sierpnia to jest dzień wspomnień. Wspomnień o tym, co było 74 lata temu
— powiedział Eugeniusz Tyrajski „Sęk”, którego powstańcze losy przypomniano na uroczystości. Obecnie reprezentuje on środowisko pułku AK „Baszta” i innych mokotowskich oddziałów powstańczych, jest także wiceprezesem Związku Powstańców Warszawskich.
Dla nas pamięć o powstaniu ma ogromne znaczenie, dlatego ja przytaczam tutaj często taki wierszyk: „Wszystko na świecie przemija powoli, i pamięć o szczęściu i o tym, co boli. Wszystko przemija, tak chce przeznaczenie. Jedno tylko zostaje - wspomnienie”
— dodał Tyrajski.
W uroczystości na Mokotowie biorą udział powstańcy warszawscy i weterani II wojny światowej, żołnierze AK i innych polskich formacji zbrojnych.
Władze państwowe reprezentują m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Prezesa Rady Ministrów, Sejmu i Senatu. Obecna jest także córka gen. Władysława Andersa senator Anna Maria Anders, która jest pełnomocnikiem premiera ds. dialogu międzynarodowego. Na uroczystość przybyli również reprezentanci Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także służb mundurowych. Jak co roku obecni są harcerze z różnych organizacji harcerskich, w tym ZHR i ZHP.
Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiła:
Mokotów, mój Mokotów, w którym spędziłam dzieciństwa. Ale wspomnienie mojego ojca były takie, że 1 sierpnia 1944 roku pogoda była taka sama, było bardzo gorąco.
Pamięć poległych powstańców mokotowskich uczczona zostanie odegraniem przez orkiestrę reprezentacyjną Policji „Marszu Mokotowa”, zapaleniem zniczy i złożeniem wieńców przed pomnikiem Mokotów Walczy 1944.
Tuż po zakończeniu uroczystości z parku im. Orlicz-Dreszera wyruszył Marsz Mokotowa, który przeszedł ulicą Puławską przed obelisk poświęcony pamięci 119 pomordowanych powstańców z „Baszty” przy ulicy Dworkowej.
10:05. Wystąpienie premiera Mateusz Morawieckiego i prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Leszka Żukowskiego.
Premier swoje wystąpienie rozpoczął od słów, których autorstwo przypisuje się francuskiemu marszałkowi Ferdynandowi Fochowi, napisanych na jednej z tablic znajdujących się m.in. na Starym Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.
„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie”. Ważne jest nie tylko dokąd idziemy, ale też skąd przychodzimy. Czy bylibyśmy w tym miejscu bez naszych bohaterów tamtych czasów, bez 16 tys. osób, 16 tys. nazwisk, które tutaj zostały umieszczone na murze? Nie, nie byłoby nas tutaj dzisiaj. Dzisiejsze pokolenia zawdzięczają to, gdzie są, pokoleniom, które były przed nami. Budując fundament pod silniejszą Polskę, musimy o tym pamiętać
— mówił szef rządu podczas konferencji prasowej.
Ogłosił także ważne decyzje dotycząca powstańców.
Podjąłem decyzję o tym, żeby zwiększyć dwukrotnie fundusz na wsparcie losowe dla żyjących powstańców, żyjących żołnierzy wyklętych, żołnierzy Armii Krajowej, żołnierzy walk o niepodległość, o podniesieniu tego funduszu o 100 proc. tak, żeby jeszcze u schyłku życia tych osób, możliwie najszerzej wesprzeć ich działania
— podkreślił.
Jak dodał, zapadła również decyzja o tym, aby „utrzymanie grobów, które nie mają już swoich opiekunów, których rodziny odeszły, są w innych częściach świata, żeby też to utrzymanie grobów, które zostaną zidentyfikowane jako groby powstańcze, jako groby żołnierzy Armii Krajowej i groby naszych bohaterskich przodków, żeby one miały swoją pamięć, swoją trwałość, żeby był obowiązek utrzymywania ich przez państwo, przez państwo polskie, które jest, które trwa właśnie dzięki nim”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Premier Morawiecki: Dwukrotnie zwiększymy fundusz wsparcia dla powstańców i żołnierzy walk o niepodległość
Prof. Żukowski podziękował Mateuszowi Morawieckiemu.
Chciałem wyrazić wdzięczność panu premierowi za zajęcie takiego stanowiska. Mówię w imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i w imieniu powstańców jako, że jestem też powstańcem. Do tej pory gestia grobów to jest wojewoda, który albo ma pieniądze albo nie ma. (…) Uważam, że ustawowe nadanie opieki państwu (nad grobami - PAP) (…) uważam, że jeżeli przejmie to IPN, to jest to załatwienie sprawy
— powiedział.
My jesteśmy u kresu sił, nie mówiąc o środkach finansowych jakie należy wykładać, jeżeli się chce remontować, czy konserwować istniejące groby. Panie premierze serdeczne dzięki za inicjatywę i za zamiar przeprowadzenia zamysłu przez ustawę
— dodał prof. Żukowski.
10:00. W Muzeum Powstania Warszawskiego premier Mateusz Morawiecki wraz z delegacją składa kwiaty pod dzwonem „Montera” gen. bryg. Antoniego Chruściela, dowódcy Powstania Warszawskiego oraz tablicą pamiątkową poświęconą śp. prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu.
09:24. Głos zabrał kombatant Bogdan Bartnikowski.
600 czy 700 powstańców na Ochocie nie miało szansy zdobyć niektórych punktów. Ale zdobyliśmy Antonin i to był dla nas wielki sukces. Tam udało się wyprzeć Niemców i zdobyć uzbrojenie. Niestety - to była kropla w morzu potrzeb
— przyznał powstaniec.
Czuliśmy, że jesteśmy wolni
— podkreślił.
09:17. Powstanie Warszawskie nie było obłędem, jak nazywają to niektórzy historycy czy publicyści - powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Było walką z obłędem narzuconą przez III Rzeszę, która w porozumieniu z Sowietami rozpoczęła II wojnę światową. Powstanie miało nawrócić porządek zniszczony przez pogańskim Niemców
— podkreślił.
Kłaniamy się bardzo nisko tym, którzy podjęli walkę w okupowanej Warszawie. Powstanie Warszawskie było naturalną konsekwencją tego „nie” wypowiedzianego przez Rzeczpospolitą przeciwko III Rzeszy i ZSRR
— dodał.
09:15. Złożeniem kwiatów przed tablicą na gmachu na ul. Filtrowej w Warszawie, gdzie 31 lipca 1944 r. komendant warszawskiego Okręgu AK płk. Antoni Chruściel „Monter” podpisał rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, zainaugurowano środowe uroczystości w 74. rocznicę wybuchu walk o stolicę.
Przed budynkiem przy ul. Filtrowej 68 (przed wojną gmach Domu Dochodowego Pocztowej Kasy Oszczędnościowej), gdzie mieściła się konspiracyjna kwatera sztabu dowódcy Okręgu Warszawskiego AK płk. Antoniego Chruściela „Montera” (za udział w powstaniu awansowanego do stopnia generała brygady - PAP), obecni byli powstańcy, przedstawiciele Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, władz stolicy oraz żołnierze i harcerze.
Jesteśmy tu po to, by brać przykład. (…) To jest nasz obowiązek, by wszystkie decyzje podejmować w sposób odpowiedzialny
— powiedziała burmistrz dzielnicy Ochota Katarzyna Łęgiewicz.
Obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania rozpoczęły się we wtorek. Środową część uroczystości zainauguruje złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia powstania. Weźmie w nich udział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
CZYTAJ WIĘCEJ: Uczcijmy bohaterów! 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. SPRAWDŹ harmonogram uroczystości
ak/PAP/wPolityce.pl/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/406146-relacja-obchody-74-rocznicy-wybuchu-powstania