Do 2 października każdy, kto zechce, może wysłać kartkę do powstańca warszawskiego. Trzecia edycja kampanii „BohaterON - włącz historię”, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie powstańców m.in. w ten sposób, rusza w środę, 1 sierpnia.
BohaterON to kampania, dzięki której każdy może oddać indywidualny hołd tym, którzy walczyli o nasza wspólną wolność - powstańcom warszawskim. W minionych latach do uczestników walk o stolicę wysłano ok. 215 tys. kartek i listów. Za tą wspaniałą liczbą kryją się setki emocji, łzy wzruszenia, mnóstwo pozytywnych nowych znajomości
—mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej Agnieszka Łesiuk-Krajewska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego projektu.
Dodała, że w ubiegłorocznej edycji co trzecia karta zaadresowana była do konkretnego powstańca, co - jak mówiła - oznacza, że „ktoś tę osobę poznał, poczytał o niej, bądź posłuchał przeprowadzonych z nią wywiadów i zdecydował się napisać właśnie od niej”.
Udało nam się realnie połączyć pokolenia
—podkreśliła Łesiuk-Krajewska.
Kartkę można wysłać przez internet za pośrednictwem strony www.bohateron.pl - zostanie ona wydrukowana i przekazana adresatowi. Bezpłatne kartki można odebrać także m.in. w wybranych placówkach Poczty Polskiej, Lotto, w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej oraz w samolotach LOT. Akcja trwa od 1 sierpnia do 2 października – dnia, w którym przed 74 laty zakończyło się Powstanie Warszawskie.
Jak podkreśliła Łesiuk-Krajewska, do wyrażenia wdzięczność powstańcom za pomocą elektronicznej pocztówki można użyć jedynie 25 słów. Jest to limit, który obowiązywał podczas działania poczty polowej w okresie Powstania Warszawskiego. Na stronie internetowej kampanii znajdują się zdjęcia oraz krótkie biogramy powstańców.
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski przyznał, że akcja BohaterON „pozwala powiedzieć +dziękuję+ powstańcom” stanowiącym - jak mówił - grupę ludzi, których „walka się nie skończyła - oni dalej walczą o pamięć i sprawy społeczne”.
Ten moment, w którym zaczęli od nieznanych sobie osób z całej Polski dostawać podziękowania jest momentem szczególnym dla dwóch pokoleń - tych, którzy otrzymują kartki, ale także ich autorów
—mówił Ołdakowski.
Walor edukacyjny ma również ogólnopolski cykl seminariów dla nauczycieli realizowany we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Na przełomie września i października w każdym województwie odbędzie się spotkanie, podczas którego pedagodzy poznają niestandardowe metody pracy z młodzieżą oraz dowiedzą się, jak rozmawiać ze świadkami historii i jak wykorzystywać historię mówioną w pracy z uczniami. Następnie nauczyciele zrealizują wraz z uczniami specjalne projekty historyczne angażujące nie tylko społeczność szkolną, ale i lokalną. Mogą to być wydarzenia, gry, wystawy, filmy czy lekcje.
Według dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN Adama Hlebowicza akcja będzie procentować w przyszłości, ponieważ - jego zdaniem - „młode pokolenie poniesie dalej pamięć o tym czasie i bohaterstwie różnych ludzi, różnych środowisk”.
Od początku realizacji akcji jej komunikacja opiera się na motywie popularnego serialu Telewizji Polskiej „Czas honoru”. Aktorzy grający główne role w tej produkcji – Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki i Maciej Zakościelny – i w tym roku zostali ambasadorami kampanii, biorąc udział w nowym spocie telewizyjnym i radiowym. „Chcę być taka jak wy i chcę żebyście byli wzorem dla moich dzieci” - mówiła we wtorek Różczka, zwracając się do powstańców.
Obok aktorów w materiale wystąpili prawdziwi uczestnicy Powstania Warszawskiego: pani Hanna Stadnik, ps. Hanka, i Pan Jakub Nowakowski, „Tomek”.
Pomysł kampanii pojawił się w trakcie prowadzonej w 2014 i 2015 roku akcji „Kartka dla powstańca”. Zdaniem organizatorów akcji, w jej wyniku wytworzył się dialog międzypokoleniowy, a wiele z rozpoczętych korespondencji trwa do dziś.
Cieszę się, że tak wiele dzieci oraz ich rodzice wysyłają do nas kartki; czuje się ich radość
—zaznaczyła podczas wtorkowej konferencji sanitariuszka i łączniczka w czasie powstania warszawskiego Hanna Stadnik.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/406089-pamietajmy-o-bohaterach-powstania-warszawskiego