Tym hasłem zapraszam do zgłębiania historii i szukania wokół siebie polskich wynalazków. Wraz z dziennikarzami telewizyjnymi, Katarzyną Trzaskalską i Krzysztofem Ziemcem odwiedziliśmy z kamerą miejsca, które są świadectwem polskiej inżynierii, nauki i wysiłku technologicznego
— mówi Arkadiusz Gołębiewski.
Przez ostatnie półtora roku wraz z zespołem fachowców pracowałem jako reżyser nad realizacją filmu dokumentalnego pt.,,Naukowa Kawaleria’’ opowiadającym o zapomnianych, polskich naukowcach, którzy swoim talentem i determinacją przyczynili się do cywilizacyjnego postępu ludzkości, konstruując rzeczy, maszyny, budowle w Polsce, Europie i innych kontynentach.
Film pokaże unikalne eksponaty oraz niezwykłe budowle, wpisane w kontekst historyczny, polityczny i środowiskowy. Postanowiliśmy ocalić od zapomnienia wielkich Polaków i ich wynalazki.
Przy okazji podążania tropem innowacyjności, odwiedziliśmy niezwykłe miejsca- urzekające pięknem przyrody i intrygujące wachlarzem ludzkich pasji – dodaje Gołębiewski.
Film podkreśla poczucie dumy i wspólnotowości, akcentując ambicję oraz potrzebę wysiłku dla największego dobra narodowego – nauki i postępu. Zobaczymy w nim także przykład nowoczesnej myśli i przełożenie niektórych wynalazków na współczesność. Opowieść w swym przekazie ma pobudzić a także zainspirować młodych Polaków do kontynuowania wielkiego dzieła, rozpoczętego przez pionierów polskiej naukowej szarży. Polacy do dzieła !
Premiera ,,Naukowej Kawalerii’’ w poniedziałek 9 lipca 2018 w Programie 1 TVP o godz. 12:45.
Jak mówi reżyser filmu jego wielką wartością jest jego edukacyjny charakter i przesłanie do młodych ludzi. Przygodowa forma filmu z pewnością pomoże przyswoić ważne tematy, pokazując je w ciekawej formie i inspirując młodych Polaków.
Bohaterowie filmu spotykają na swojej drodze wiele pasjonujących postaci: konstruktorów Tomasza Siudzińskiego, Ludwika Rożniakowskego, naukowców m.in. prezesa Polskiej Akademii Nauk profesora nauk technicznych Michała Kleibera, czy też prezesa Narodowego Banku Polskiego profesora nauk ekonomicznych Adama Glapińskiego.
Film opowiada m.in. o wynalazcy, który wyprzedził braci Lumiere, którego wynalazek wykonał pierwsze na świecie zdjęcia podwodne? Kazimierz Prószyński był twórcą pleografu, skonstruowanego w 1894 roku. Pleograf – aparat kinematograficzny - służył jednocześnie do rejestracji materiału filmowego oraz projekcji.
August Lumière przyznał - „Byłem, wraz z bratem, twórcą filmu francuskiego, ale istniał również pewien Polak, niejaki Kazimierz Prószyński, który nas znacznie wyprzedził”. Pokażemy Wam istniejący do dziś jeszcze jeden, znacznie doskonalszy wynalazek Prószyńskiego, tj. pierwszą na świecie ręczną, reporterską kamerę filmową - aeroskop. 22 czerwca 1911 roku Kazimierz Prószyński zrealizował nią w Londynie reportaż z uroczystości koronacyjnych króla Jerzego V, filmował także życie na ulicach Warszawy. Filmy nakręcone aeroskopem są jedynymi dokumentami pokazującymi działania zbrojne na froncie zachodnim podczas I wojny światowej. Aeroskopu używał również słynny angielski podróżnik Cherry Kearton podróżując po Afryce. Kearton spróbował wykonać nim pierwsze zdjęcia podwodne.
Katarzyna Trzaskalska i Krzysztof Ziemiec, wcielili się w podróżników wędrujących po Polsce w poszukiwaniu dawnych wynalazków, z których do dzisiaj możemy być dumni. Kto wymyślił pierwszy magnetofon na świecie, który został wysłany w kosmos ? Tego można będzie dowiedzieć się z filmu. W 1951 roku Stefan Kudelski stworzył pierwszy na świecie magnetofon szpulowy rejestrujący dźwięk, a następnie stworzył jego miniaturową wersję która poleciała na księżyc z ekspedycją amerykańską. To była prawdziwa rewolucja. Po erze gramofonowej przeszliśmy do nowego rodzaju zapisu i odtwarzania dźwięku na taśmie magnetycznej.Stefan Kudelski był laureatem 2 nagród amerykańskiej Akademii Filmowej oraz 2 Oscarów I nagród Emmy właśnie za swoje wynalazki, które wszyscy filmowcy i muzycy znają na świecie.
Czy harmonogram to wynalazek ? To nie żart, harmonogram, plan lekcji, plan pracy. Niby nic, zwykłe sprawy ale od tego zaczyna się wszystko. Planowanie pracy okazuje się najważniejszym czynnikiem w rozpoczęciu każdego działania. Wszystko się dzisiaj planuje. Harmonogram wynaleziony kiedyś służył usprawnieniu produkcji w 19-sto wiecznych fabrykach i pomógł w rozwoju przemysłu. Specjalistą, który wynalazł harmonogram okazuje się być Polak – Karol Adamecki w 1903 roku. Wprowadził nieznane dotąd pojęcia harmonizacji pracy w czasie. Nadał swej myśli technicznej i wnioskom postać wykreślną, w wyniku czego powstał ‘harmonogram’ – wykres zbiorowej pracy opracowany na przykładzie procesu produkcyjnego walcowni, której był dyrektorem. Od walcowni z początku 1903 roku do dzisiaj harmonogram to podstawowe narzędzie w każdej pracy. Dzisiaj mamy całe rzesze specjalistów nie tylko od planowania ale także od usprawniania pracy, pomagających dużym przedsiębiorstwom i korporacjom sprawnie funkcjonować. Nie raz nie byłoby to możliwe bez harmonogramu.
W naszym filmie dobrze zaplanowaliśmy żeby ,,porwać” Was do przeszłości pełnej wynalazków. Pierwszy samochód parowy na świecie obejrzycie na żywo, a wymyślił go Polak. Józef Bożek w 1814 roku. Już wkrótce poznacie historię tego wynalazku oraz zobaczycie pasjonata pana Tomasza Siudzińskiego, który zbudował rekonstrukcję pojazdu aby ocalić od zapomnienia ten cud techniki XIX wieku. Co jeszcze w naszym filmie? Przedwojenny samochód CWST - 1 Tadeusza Tańskiego, rozbierany jednym kluczem, który został skonstruowany w latach 1922-24. Nazywano go polskim Rolls Roycem. Replikę zbudował pasjonat z Wejherowa pan Ludwik Rożniakowski. Przeniesiecie się z nami do innych czasów dzięki tym wynalazkom
— opowiada Arkadiusz Gołębiewski.
Widzowie wspólnie z bohaterami popłyną Kanałem Augustowskim. Dzięki tej wyparwie można będzie dowiedzieć się nie tylko o jego walorach turystycznych ale i o tym, że ten wynalazek połączył handel Polski z Białorusią w latach 1822-1824. To była rewolucja komunikacyjna na miarę tamtych czasów. Do sfinansowania przyczynił się tzw.,,Mały Książe”, czyli Ksawery Drucki Lubecki, który stworzył podwaliny pod dzisiejszy Narodowy Bank Polski.
Co to jest dok pływający i do czego służy ? Nic stracownego. Z filmu można będzie poznać wszelkie jego tajniki. Dok pływający w 1871 roku wynalazł polski inżynier i wynalazca Stanisław Janicki. Stanowi on podstawowe wyposażenie stoczni, szczególnie remontowych, umożliwiając przegląd, naprawę oraz konserwację kadłuba statku oraz innych jego części podwodnych.
Film dokumentalny pt. ,,Naukowa Kawaleria,” został zrealizowany przez Stowarzyszenie Scena Kultury wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Więcej na Facebooku
Film zrealizowali: reżyser: Arkadiusz Gołębiewski, zdjęcia: Jacek Januszyk, Michał Bożek, Sebastian Kniza, dźwięk: Mariusz Bielecki, Adam Szklarek, przy współpracy zespołu Festiwalu NNW: Agnieszki Falkowskiej, Olgi Kołakowskiej, Bartosza Wolerta, Agnieszki Krawczyk oraz kierownik produkcji Agnieszki Bąk.
Milena Bonisławska
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/403024-oby-naukowa-kawaleria-ogarnela-cala-polske
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.