Musimy działać i działamy na rzecz upowszechniania wiedzy o pełnej heroizmu i poświecenia dla ojczyzny biografii rtm. Witolda Pileckiego - podkreślił minister kultury Piotr Gliński podczas niedzielnych uroczystości upamiętniających 117. rocznicę urodzin rtm. Pileckiego.
Minister zaznaczył, że słusznie brytyjski historyk profesor Michael Foot zaliczył Pileckiego do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.
Niestety pamięć o nim bywa dla wielu niewygodna. Przypomnieć należy, że świat zachodni w jego świadectwa nie chciał wierzyć, a władze Polski Ludowej posługując się fałszywymi zarzutami wytoczyły mu polityczny proces i wymierzyły karę śmierci pozbawiając życia w majestacie stalinowskiego prawa
— podkreślił Gliński.
Dodał, że po śmierci Pileckiego jego ciało, „podobnie jak miało to miejsce w przypadku wielu innych polskich bohaterów, żołnierzy podziemia, zostało sprofanowane i ukryte w nieustalonym miejscu”.
Tym bardziej musimy działać na rzecz upowszechniania wiedzy o pełnej heroizmu i poświecenia dla ojczyzny biografii rotmistrza, i to zarówno w Polsce jak i poza jej granicami, i działamy
— dodał wicepremier.
Zaznaczył, że „bardzo wiele instytucji i osób dba w wolnej Polsce by pamięć o nim trwała, by to co chciano zapomnieć zasypać, ukryć przed narodem, żeby żyło i budziło naród do pokonywania przeszkód i do właściwego rozwoju”.
Wicepremier mówił, że o rotmistrzu warto pamiętać tym bardziej, że jego wyjątkowość przejawiała się w tym, że „potrafił łączyć bardzo wielu ludzi ponad politycznymi podziałami, wspólnym mianownikiem była Polska”.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu, został stracony 25 maja 1948 r. w Warszawie. Był oficerem Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/394090-wicepremier-glinski-dzialamy-na-rzecz-upowszechniania-wiedzy-o-pelnej-heroizmu-i-poswiecenia-dla-ojczyzny-biografii-rtm-pileckiego