W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku Rotmistrz Witold Pilecki uciekł z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Witold Pilecki był żołnierzem Wojska Polskiego podczas wojny polsko-bolszewickiej w roku 1920 i podczas Kampanii Wrześniowej 1939, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Pilecki był jedynym w historii ochotnikiem do Auschwitz.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ważne świadectwo Kwaśnego o Pileckim: „Gdyby nie wiara w Boga, to pewnie nie zrobiłby tak wielu spektakularnych rzeczy.” WIDEO
Chcąc zdobyć informacje na temat działania Niemców w obozie w Auschwitz i stać się naocznym świadkiem, dał się schwytać w łapance na warszawskim Żoliborzu. Do obozu trafił w nocy z 20 na 21 września. Jego numer obozowy to 4859.
Pilecki zorganizował w obozie konspiracyjny Związek Organizacji Wojskowych (ZOW). Więźniowie tworzyli tzw. piątki. Każda taka grupa rozbudowywała swoją siatkę konspiracyjną nie wiedząc nic o istnieniu innych „piątek”. Był to oryginalny pomysł Pileckiego. Później ZOW był budowany na wzór organizacji wojskowych. Jego dowódcą został płk Kazimierz Heilman-Rawicz z ZWZ-AK. ZOW, który miał przygotować powstanie w obozie.
Wiosną 1943 r. Niemcy zaczęli rozpracowywać organizacje konspiracyjne w obozie. W ręce oprawców wpadało coraz więcej członków obozowego ruchu oporu. Zapadła decyzja o wywiezieniu „starych” więźniów w głąb Rzeszy. Wtedy Pilecki zdecydował się na ucieczkę.
W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku wraz z Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim uciekł z niewoli i kontynuował walkę konspiracyjną.
Dowództwo Armii Krajowej nie zdecydowało się na wprowadzenie w życie planu ataku na obóz.
Po ucieczce z obozu napisał raport, w którym pokazał ludobójczy charakter obozu Auschwitz-Birkenau. Pilecki został zamordowany przez Urząd Bezpieczeństwa 25 maja 1948 roku.
Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1995) i Orderem Orła Białego (2006). Do roku 1989 wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze.
Ucieczka Pileckiego to doskonała konspiracja i zbiegi okoliczności
— powiedział autor książki o słynnym rotmistrzu Stanisław Kobiela.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/391932-75-lat-temu-rtm-witold-pilecki-uciekl-z-niemieckiego-obozu-koncentracyjnego-auschwitz-to-byla-doskonala-konspiracja-wideo