Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta (Podkarpackie) organizuje w najbliższy czwartek objazd studyjny. Jego celem jest przypomnienie żyjącej w tej miejscowości społeczności żydowskiej.
Objazd, który przypomni miejsca związane z historią markowskich Żydów, jest jednym z elementów X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu
— powiedziała we wtorek PAP dyrektor muzeum dr Anna Stróż.
W trakcie objazdu można będzie odwiedzić m.in. część Markowej zwaną Kazimierzem; mieszkała tam większość miejscowych Żydów.
Uczestnikom przedsięwzięcia pokazane zostaną także utworzony przez Niemców prowizoryczny areszt dla Żydów, miejsce ich kaźni tzw. Okop. Objazd zakończy się na cmentarzu w Jagielle-Niechciałce k. Przeworska; pochowani są tam m.in. zamordowani przez niemieckich żandarmów Żydzi ukrywani przez rodzinę Ulmów.
Pierwszy objazd rozpocznie się w południe. Jest on dedykowany uczniom. Natomiast dwie godziny później śladami pamięci markowskich Żydów wyruszą m.in. dziennikarze i osoby współpracujące z muzeum
— zauważyła dr Stróż.
Z kolei na piątek, również w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w muzeum zaplanowano spotkanie z Gołdą Tencer, aktorką i reżyserką, dyrektor naczelną Teatru Żydowskiego im. Ester Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Tencer jest inicjatorką i twórczynią Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, dyrektorem Fundacji Shalom.
Muzeum Polaków Ratujących Żydów powstało w Markowej, gdzie 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Didnerów, Gruenfeldów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę, będącą w zaawansowanej ciąży jego żonę Wiktorię i sześcioro dzieci Ulmów; najstarsza spośród rodzeństwa Stasia miała osiem lat.
Muzeum jest jedyną placówką muzealną w Polsce w całości poświęconą Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej.
W liczącej ok. 4,5 tys. mieszkańców Markowej Ulmowie nie byli jedyną rodziną, która ukrywała Żydów. Co najmniej 20 innych Żydów przeżyło okupację w pięciu chłopskich domach. Przed II wojną światową w Markowej mieszkało ok. 120 Żydów.
ems/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/377851-muzeum-ulmow-organizuje-objazd-studyjny-sladami-markowskich-zydow-to-element-obchodow-miedzynarodowego-dnia-pamieci-o-ofiarach-holokaustu
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.