Uroczystości związane z 79. rocznicą śmierci Romana Dmowskiego odbyły się we wtorek w Drozdowie, gdzie zmarł, oraz w Łomży w woj. podlaskim.
Obchody rozpoczęła msza św. w intencji ojczyzny i Romana Dmowskiego pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, odprawiona w miejscowości Drozdowo k. Łomży.
Tu 79 lat temu odchodził jeden z największych patriotów naszej ojczyzny
— powiedział podczas kazania bp Stepnowski.
CZYTAJ WIĘCEJ: 79. rocznica śmierci Romana Dmowskiego. Przywódca obozu narodowego był jednym z architektów niepodległej Polski
Po mszy, pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego w dworku rodziny Lutosławskich w Drozdowie, złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.
Obecny podczas uroczystości senator Jan Żaryn (PiS) powiedział, że Roman Dmowski „w wieku dwudziestu paru lat podjął decyzję, która była decyzją na całe życie (…), oddał swoje życie Polsce, swojej ojczyźnie i był w tym wyborze konsekwentny”.
Do końca był człowiekiem oddanym sprawie polskiej
— dodał.
Dalsza części uroczystości odbyła się w Łomży, w Liceum Katolickim im. Kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie prof. Żaryn wygłosił wykład.
W swojej prelekcji wspominał m.in. o ważnym punkcie, jakim było stworzenie Obozu Narodowo- Demokratycznego, dzięki któremu można było - jak mówił - „wprowadzić w publicystyce kierowanej do polskiej inteligencji wszechpolskość i wszechstanowość”.
„Wszechpolskość” mówiła o jednej polityce polskiej mimo trzech zaborów, która miała prowadzić do niepodległości, zaś „wszechstanowość” o jednym interesie narodu. Jak powiedział Żaryn, „nie ma interesów klasowo-warstwowych, tylko jest interes narodu, a on nakazuje budowanie z warstw ludowych nowoczesnego narodu”.
Roman Dmowski - wybitny ideolog, polityk, dyplomata i wychowawca wielu pokoleń Polaków. Roman Dmowski był twórcą największej armii polskiej, walczącej o niepodległość Polski w czasie I wojny światowej - Błękitnej Armii, nad którą dowództwo objął gen. Józef Haller. Armia ta stała się najpoważniejszą siłą, z jakiej powstało Wojsko Polskie.
Roman Dmowski urodził się 9 sierpnia 1864 r. w Kamionku (obecnie część Warszawy). Był głównym ideologiem polskiego nacjonalizmu, przywódcą obozu narodowego, dyplomatą, współtwórcą niepodległej Polski.
Dmowski wraz z Ignacym Paderewskim byli delegatami odradzającej się Polski na konferencję pokojową w Paryżu. Ich podpisy widnieją pod Traktatem Wersalskim, który przywrócił państwo polskie na mapy polityczne świata po 123 latach zaborów.
Roman Dmowski zmarł po długiej chorobie 2 stycznia 1939 r. w Drozdowie koło Łomży. Pochowany został na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.
Wtorkowe uroczystości zorganizowali: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Prezydent Łomży, Powiat Łomżyński, Gmina Łomża.
Pogrzeb Romana Dmowskiego 7 stycznia 1939 r.
ems/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/374564-uroczystosci-79-rocznicy-smierci-dmowskiego-prof-zaryn-w-wieku-dwudziestu-paru-lat-oddal-zycie-polsce-byl-w-tym-konsekwentny-wideo