Po wystawie „Zbrodnia bez kary”, konferencji „Dlaczego nie było Norymbergi komunizmu” i Mszy Requiem za ofiary rewolucji bolszewickiej i bohaterów antykomunistycznego oporu, z okazji 13 grudnia czeka nas kolejna odsłona poznańskiej debaty o dziedzictwie i aktualności najbardziej zbrodniczego systemu w dziejach ludzkości.
Tym razem wystąpi w Poznaniu z wykładami najwybitniejszy współczesny znawca i badacz komunizmu, francuski historyk Stéphane Courtois, dyrektor badań naukowych Centre National de la Recherche Scientifique i współautor takich fundamentalnych prac jak „Czarna księga komunizmu”, Czarna księga rewolucji francuskiej”, czy „Słownik komunizmu”.
Pierwszy wykład wygłosi 12 grudnia o godz. 17.00 w sali Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy. ul. Mielżyńskiego 27/29. Tytuł wykładu to „Czarna księga komunizmu. Zbrodnie, terror, prześladowania. Bilans krwawego stulecia.” Drugi wykład odbędzie się 13 grudnia o godz, 11.30 w Collegium Historicum Uniwersytetu Adama Mickiewicza (ul. Umultowska 89d, Morasko). Tytuł wykładu to: „Od rewolucji francuskiej do rewolucji październikowej. Źródła , podobieństwa, inspiracje”.
Bo komunizm nie wziął się znikąd. Ta zbrodnicza i niszczycielska ideologia ma wielu ojców i jedną matkę. Wielu uważa, że jest nią właśnie rewolucja francuska z królobójstwem, jakobinami i gilotyną.
Profesor Courtois badał bowiem nie tylko zbrodnicze skutki komunistycznego systemu, podając między innymi liczbę 100 milionów jego ofiar , ale także studiował źródła i afiliacje komunizmu („Czarna księga rewolucji francuskiej”). Jego publikacje odbiły się bardzo szerokim echem w opinii publicznej zachodniego świata zwłaszcza ze względu na wskazanie przez niego na wielką bliskość nazizmu i komunizmu, organiczne pochodzenie systemu stalinowskiego od leninizmu, czy pokazanie wspólnego mianownika dla systemów komunistycznych w Związku Sowieckim, Chinach, Kambodży Pol Pota, czy Nikaragui i Angoli rządzonej przez partie komunistyczne. Za te opinie Stephan Courtois, mimo swojego dorobku naukowego, był wielokroć ostro atakowany przez intelektualne elity paryskie. Brało się to może także z faktu, że był traktowany jako duchowy odstępca i apostata. Profesor Courtois znał komunizm nie tylko jak krytyczny badacz, ale w młodości sam był aktywistą organizacji maoistowskiej o nazwie Niech żyje komunizm…
Organizatorami poznańskiego cyklu debat o komunizmie są Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Poznaniu, Wydział Historyczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Prawica Rzeczypospolitej i Akademicki Klub Obywatelski. Do tej pory uczestniczyli w nich między innymi Marszałek Marek Jurek, prof. Jacek Bartyzel, Aleksander Stralcov-Karwacki i Bogusław Kiernicki.
Czarna księga komunizmu,
(…) Ograniczyliśmy się zatem tylko do zbrodni przeciwko ludziom, one bowiem stanowią istotę zjawiska terroru. Do zbrodni tych należą: wszelkiego rodzaju egzekucje; unicestwienie przez głód; zsyłki – śmierć mogła nastąpić podczas transportu albo w miejscach pobytu i/lub w wyniku ciężkich robót. Sprawa się komplikuje w przypadku „wojen domowych”, niełatwo bowiem odróżnić skutki walk między władzą a buntownikami od masakr ludności cywilnej.
Możemy jednak sporządzić wstępny bilans • Związek Sowiecki – 20 milionów ofiar śmiertelnych, • Chiny – 65 milionów, • Wietnam – 1 milion, • Korea Północna – 2 miliony, • Kambodża – 2 miliony, • Europa Wschodnia – 1 milion, • Ameryka Łacińska – 150 tysięcy, • Afryka – 1,7 miliona, • Afganistan – 1,5 miliona, • międzynarodowy ruch komunistyczny i partie nie sprawujące władzy – 10 tysięcy. W sumie blisko 100 milionów ofiar śmiertelnych
— pisze Stéphane Courtois w „Czarnej księdze komunizmu”.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/371331-czarna-ksiega-komunizmu-w-setna-rocznice-rewolucji-bolszewickiej-wyklady-poznanskie-prof-stephanea-courtois-juz-12-i-13-grudnia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.