„Książka Kowalskiego jest rozprawą z mitami, a nawet zabobonami na temat Sarmacji, nieracjonalnymi, kłamliwymi i niemającymi podstaw, uporczywie powtarzanymi przez tych, który mienią się obrońcami sceptycyzmu i zdrowego rozsądku”.
Jak co roku, 11 listopada, w Święto Niepodległości Polski ogłoszono laureatów Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.
W tym roku uroczystość miała miejsce w sali Centralnej Biblioteki Rolniczej.
Nagrodę, która po raz pierwszy została wręczona w 2002 roku, otrzymują dzieła ze względu na swoje walory literackie oraz tematykę - ważną kulturowo, społecznie lub politycznie – w myśl słów Józefa Mackiewicza że „tylko prawda jest ciekawa”. Do konkursu zgłaszane są zarówno utwory literackie, jak i publicystyczne.
W tym roku zmienił się ponownie skład kapituły nagrody. Do 2014 roku przewodniczącym był pisarz Marek Nowakowski, po jego śmierci tę funkcję przejął Tomasz Burek, który zmarł w maju tego roku - chwilą ciszy zebrani uczcili jego pamięć.
Obecnie przewodniczącym kapituły jest historyk literatury polskiej i krytyki literacki Maciej Urbanowski. W skład kapituły weszła prof. Dorota Heck, która otrzymała wyróżnienie w roku ubiegłym.
W roku 2017 do nagrody nominowane zostały następujące książki:
-
Leszek Elektorowicz, „Rąbek Królestwa”, ARCANA
-
Jacek Komuda, „Hubal”, Fabryka Słów
-
Jacek Kowalski, „Sarmacja. Obalanie mitów”, Zona Zero
-
Paweł Lisicki, „Krew na naszych rękach”, Fabryka Słów
-
Stanisław Aleksander Nowak, „Galicyanie”, WAB
-
Paweł Rojek, „Awangardowy konserwatyzm”, Ośrodek Myśli Politycznej
-
Ks. Jan Sochoń, „Człowiek i twórczość. Szkice z filozofii kultury”, Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu
-
Stefan Türschmid, „Ikony. Opowieść o terrorystach”, Rebis.
Wszystkim nominowanym wręczone zostały dyplomy.
Kapituła Nagrody w składzie: prof. Jacek Bartyzel, Dorota Boether, prof. Krzysztof Dybciak, Wacław Holewiński, Jan Michał Małek, prof. Maciej Urbanowski (przewodniczący), Stanisław Michalkiewicz (sekretarz) i Rafał Ziemkiewicz wyróżniła Jacka Komudę za powieść „Hubal”. (Fabryka Słów)
„Hubal” to opowieść o ostatnim żołnierzu września 1939 roku - Henryku Dobrzańskim, który przeszedł już do legendy, oparta jest na faktach, pamiętnikach i najnowszych opracowaniach.
Jak zauważył w laudacji Wacław Holewiński, zmierzyć się z tą postacią wbrew pozorom to nie było dla Jacka Komudy proste zadanie.
Po pierwsze musiał się zmierzyć z utrwalonym filmowym wizerunkiem majora. Obraz Poręby i Filipskiego z 1973 roku stał się legendą i prawdą dla kilku pokoleń, a dla wielu jest nią nadal. Po wtóre, jak opowiedzieć historię, która wcale nie jest czarno-biała.
Komuda nie napisał biografii, bo to tylko wycinek z życia Dobrzańskiego, od 9 września 1939 roku do 30 kwietnia 1940 roku, daty śmierci majora.
— podkreślił Holewiński. -
Ogromnym atutem tej powieści, fabularyzowanego dokumentu jest jego namacalność. Jacek Komuda by lepiej poznać bohatera, o którym napisał, przeszedł, zjechał samochodem i konno cały szlak Hubala, odwiedził miejsca z nim związane. Zbudował realny obraz w świetle jego legendy, nie przerysowując go. Temu urealnieniu posłużyła też forma fikcyjnego dziennika, w którą Komuda ubrał część narracji, pozwalająca wniknąć w sposób myślenia bohaterów, zarówno majora Dobrzańskiego, jak i Ericha Gresslera [jego oponenta], spojrzeć na świat literacki z przeciwnych, subiektywnych stron. Ta powieść to dowód na to, że warto dziś przypominać ludziom, zwłaszcza młodym, bohaterów z kart polskiej historii, bohaterów autentycznych, warto przywoływać świadectwa historii, żywe, czasami mocne aż do bólu.
Wyróżniony za książkę Jacek Komuda powiedział:
Spotkałem potomków Hubalczyków, nie spotkałem się z ani jedną pretensją, że coś źle opisałem. Wręcz przeciwnie. Ta książka opisuje także Polskę przedwojenną, małe wsie, małe miasteczka, w których z wielkim wzruszeniem znaleźć można pokłady poświęcenia patriotycznego. Hubal żył w lesie, dzięki temu, że ludność Polski centralnej go wspierała.
Literacką Nagrodę im. Józefa Mackiewicza w roku 2017 otrzymał Jacek Kowalski - historyk sztuki, poeta i pieśniarz, autor książki „Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy” (Wydawnictwo Zona Zero).
Józefowi Mackiewiczowi podobałyby się zasadnicze cechy sarmackości, o jakich pisze w swojej książce Jacek Kowalski. Myślę o wizji Sarmacji jako zbioru indywidualistów, o silnym poczuciu własnej odrębności, przywiązanych do wolności i mających mocne poczucie wspólnoty. Ważna dla Mackiewicza byłaby na pewno mocno wybrzmiewająca w książce Kowalskiego pochwała Sarmacji kresowej, wielonarodowościowej.
— mówił w laudacji Maciej Urbanowski. -
Mackiewicz był mitoburcą, zwalczał frazesy, stereotypy, schematy, komunały. Nie lubił myślenia stadnego.Był myślicielem bojowym, odważnym, lubiącym wchodzić w spór. Nie wahał się występować przeciwko modnym ideom i potężnym autorytetom. Podobnie jest w książce Kowalskiego, która jest dziełem jednocześnie bojowym, jak i mitoburczym. Jest rozprawą z mitami, a nawet zabobonami na temat Sarmacji, nieracjonalnymi, kłamliwymi i niemającymi podstaw, uporczywie powtarzanymi przez tych, który mienią się obrońcami sceptycyzmu i zdrowego rozsądku.
Wojując z zabobonami, Jacek Kowalski jednocześnie pisze laudację na temat Sarmacji, jej obyczajowości, kultury, polityki, i duchowości.
— podkreślił przewodniczący kapituły. -
„Sarmacja” podobałaby się Józefowi Mackiewiczowi jako znakomite, ciekawie pomyślane i doskonale zrobione dzieło literackie.
Jacek Kowalski, dziękując za nagrodę zaznaczył, że doceniona została Sarmacja.
Nie chodziło o to, żeby ją wybielić, Sarmacja nie zawsze była złota, ale jest oddzielona od nas murem niewiedzy i niezrozumienia, który zasłania niezwykłą barwność. Ona jest nieobecna, nie widzimy jej w programie szkolnym. A przecież: Myśmy z niej wszyscy. Wielką winą Sarmacji, jeśli trzeba mówić o winie, bo może lepiej powiedzieć o odpowiedzialności, była utrata bytu politycznego I RP. Ale z drugiej strony to w czasach Sarmacji zaszczepiono Polakom umiłowanie wolności, nazywanej w tamtych czasach „szczególnym darem bożym” dla Polaków. I dzięki niej przetrwaliśmy.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/366874-nagroda-literacka-im-jozefa-mackiewicza-dla-jacka-kowalskiego-za-sarmacje-obalanie-mitow-podrecznik-bojowy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.