200 lat temu, 15 października 1817 r., w szwajcarskiej Solurze zmarł Tadeusz Kościuszko. Już za życia stał się legendą i jednym z najbardziej znanych Polaków w historii. Tygodnik „Sieci” specjalnie i tylko dla członków Sieci Przyjaciół przygotował wyjątkowe wydanie „Sieci Extra” poświęcone w całości Naczelnikowi.
„I tak z pokolenia na pokolenie szła ta sztafeta, rzucając swe życie na kolejny szaniec. Towarzyszyła pokoleniom dobra legenda o Tadeuszu Kościuszce i jego wyjątkowych cnotach”
Czterdziestostronicowe wydanie „Sieci Extra”, dostępne w Sieci Przyjaciół zawiera m.in. obszerne fragmenty w formie reprintu z „Dziejów Polski ilustrowanych”, tom V, wydanego w Warszawie w 1901 roku. W wydaniu znalazły się też teksty Jana Żaryna o legendzie naczelnika i kontynuatorach jego strategii; Janusza Odziemkowskiego o Kościuszce jako wodzu insurekcji; Jarosława Czubatego o dzisiejszym spojrzeniu na dokonania naczelnika; Małgorzaty Kulisiewicz o jego ostatnich latach życia; Renaty Wąsowskiej o Kościuszce jako bohaterze filmowym; i Tomasza Łysiaka o znaczeniu mitu naczelnika dla powstań narodowych.
Bez insurekcji czekał Rzeczpospolitą ten sam koniec – wymazanie z mapy Europy przez drapieżnych sąsiadów. Tyle że byłby to koniec w hańbie i niesławie, bez zbrojnego zrywu, który wprawdzie zakończył się klęską, ale pokazał siły i żywotność narodu. Pozwolił mu nie tylko ocaleć, lecz w dobie zaborów wzmacniać swoje siły mimo braku państwa. Insurekcja poniosła klęskę militarną, lecz jej efekty moralne i psychologiczne rozciągnęły się na całe pokolenia. Jej idea walki zbrojnej, ofiarności obywatelskiej była natchnieniem dla Legionów Jana Henryka Dąbrowskiego i wszystkich kolejnych zrywów powstańczych XIX w. Na przełomie wieków do pamięci Kościuszki odwoła się prężna Polonia amerykańska w wielkim dziele budowy za Oceanem Armii Kościuszkowskiej, która po wybuchu wojny powszechnej lub nowego polskiego powstania przybędzie do Europy i dopomoże w wyzwoleniu Polski. Będą sięgać do niej także wszyscy walczący o całość i niepodległość Rzeczypospolitej w XX stuleciu
— czytamy w artykule Janusza Odziemkowskiego.
Sieć Przyjaciół to społeczność czytelników serwisu wPolityce.pl i tygodnika „Sieci”. Członkowie społeczności otrzymają dostęp do e-wydań (pliki PDF) tygodnika „Sieci”, miesięcznika „wSieci Historii” oraz na czas trwania subskrypcji do specjalnych e-wydań „Sieci Extra”. Dodatkowo członek Sieci Przyjaciół może zamówić cotygodniowy newsletter z najlepszymi artykułami z portalu wPolityce.pl, który będzie otrzymywać bezpośrednio na wskazaną skrzynkę e-mail.
Z publikacji w Sieci Przyjaciół można korzystać zarówno na komputerze oraz na urządzeniach mobilnych (tablety, smartfony, e-czytniki, które obsługują format PDF), a każde wydanie oznaczone jest unikalnym, indywidualnym adresem odbiorcy. Aby dołączyć do Sieci Przyjaciół należy zarejestrować się w serwisie www.wpolityce.pl do konta czytelnika. Dostęp można też uzyskać pod adresem www.siecprzyjaciol.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/362712-wyjatkowe-specjalne-wydanie-sieci-extra-w-200-rocznice-smierci-tadeusza-kosciuszki
Komentarze
Liczba komentarzy: 8