Znamy już werdykty jury we wszystkich kategoriach. Statuetki i pamiątkowe dyplomy rozdano podczas uroczystej gali, która po raz pierwszy w dziewięcioletniej historii festiwalu odbyła się na dużej scenie Teatru Muzycznego w Gdyni.
”Złoty opornik” - główną nagrodę filmową przyznano Krystynie Krauze za film „Braciszek Karel”. W uzasadnieniu napisano, że to uznanie >>za osobisty i wzruszający portret Karela Kryla, barda czechosłowackiej opozycji, zrealizowany z lekkością, humorem a jednocześnie wiernością historycznej prawdzie i wyczuciem filmowego rzemiosła<<.
Pierwszą nagrodę w konkursie na dokument radiowy dostała Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin za audycję „Wilno, krew i łzy” o trudnych relacjach polsko - litewskich.
Nagroda im. Bł. ks. Władysława Bukowińskiego – za umiejętne opowiadanie historii w literaturze przyznana została Janowi Polkowskiemu.
Nagrodę Źródło dla pasjonatów historii, którzy swoją pracą, wiedzą oraz doświadczeniem inspirują twórców filmowych do podejmowania tematyki historycznej otrzymała Lidia Lwow-Eberle, legendarna sanitariuszka oddziału Łupaszki, bohaterka ponad 30 filmów dokumentalnych.
Nagrodę Prezesa Telewizji Polskiej otrzymał film Małgorzaty Bramy – „Kazimierz Leski”.
Nagrodę Dyrektora Festiwalu NNW otrzymał film Ewy Szakalickiej – „Podwójnie wyklęty”.
Także ten obraz został wyróżniony przez kapitułę nagrody im. Janusza Krupskiego, którego słowa „Wolna Polska w wolnym świecie” stały sie mottem tegorocznej edycji. Przyznano także drugą, równorzędną nagrodę tego patrona. Odebrała ją Bogna Bender - Motyka za film „Polski nie zniszczy nikt na świecie. Historia chorążego Antoniego Dołęgi”.
Tegoroczna edycja festiwalu NNW odbyła się po raz pierwszy pod patronatem Prezydenta RP. List od Andrzeja Dudy odczytał podsekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski.
Na pl. Grunwaldzkim mieliśmy miłą uroczystość. Była to premiera monety kolekcjonerskiej wydanej przez Narodowy Bank Polski. Na srebrnej dziesięciozłotówce widnieje wizerunek rtm. Witolda Pileckiego.
Monetę zaprezentowaliśmy wspólnie z prawnukiem bohatera. Z Krzysztofem Kosiorem rozmawialiśmy m.in. o szkołach im. Pileckiego. Jest ich już w kraju blisko 40.
Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” to miejsce międzypokoleniowych spotkań. To tutaj młodzież ma szanse spotkać się z autentycznymi świadkami historii. Niektórzy, niestety, od nas odchodzą, jak gen. Janusz Brochwicz - Lewiński „Gryf”, legendarny obrońca Pałacyku Michlerów podczas Powstania Warszawskiego. W tym roku w swoim występie wspomniał go raper Roman Bosski.
Wielość imprez towarzyszących sprawia, że można czasem zapomnieć o filmach, a przecież festiwal to także miejsce poważnej rozmowy o stanie obecnym i przyszłości polskiego dokumentu historycznego. O tym, jak należy myśleć o filmach historycznych i jak planować ich produkcję rozmawiałem z reżyserem i producentem Rafałem Wieczyńskim.
Powrócę jeszcze do wydarzenia, którego nie da się porównać z niczym innym na świecie. To „Puls wolności”, którego wybijaniem na gigantycznych bębnach rozpoczęliśmy obchody 100-lecia niepodległości Polski. Ideę projektu i aplikacji, którą znajdziecie na stronie pulswolności.pl tłumaczy Artur Lis z Teatru Makata. Do inauguracji zaprosiliśmy gości specjalnych festiwalu, m. in. panią Marię Mirecką Loryś, Kornela Morawieckiego czy prof. Jana Żaryna.
Na koniec proponują obszerną galerię z wydarzeń czwartego, ostatniego dnia IX Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Tak to wyglądało w obiektywie Pawła Wiśniewskiego:
CZYTAJ TAKŻE: NASZA RELACJA. „Wolna Polska w wolnym świecie” - ruszyła IX edycja Festiwalu NNW. FOTO i WIDEO
NASZA RELACJA. Luxtorpeda, Stan Borys, filmy, warsztaty, spotkania. Festiwal NNW - dzień 2. WIDEO
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/360257-nasza-relacja-wolna-polska-w-wolnym-swiecie-imponujacy-final-ix-festiwalu-nnw-wideo-i-zdjecia