Zapraszam na relację z Festiwalu NNW, którego pierwszy dzień poświęcony był głównie młodym twórcom. To gimnazjaliści i licealiści, którzy odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów i przyjechali do Gdyni, by pokazać zrobione przez siebie filmy dokumentalne. Czasem są one jeszcze niedoskonałe technicznie, ale ich autorom jednego nie można odmówić - pasji do tematów historycznych.
”Młodzi dla historii” to projekt który urósł przy festiwalu i teraz stał się czymś na kształt całkiem pokaźnej imprezy towarzyszącej. To nie tylko kino historyczne, ale także warsztaty filmowe, pokazy teatralne czy konkurs na stylizację modową. Zrobiło się tego tak wiele, że MDH zaczyna się dzień wcześniej niż cały Festiwal NNW, o czym opowiada w poniższym filmie Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu.
Organizatorzy dbają bardzo od samego początku o to, by młodych twórców traktować poważnie, w sposób dorosły, bo ich zaangażowanie wymaga właściwego docenienia. Dlatego ich filmy pokazywane są w dużych kinowych salach, a cały projekt odbywa się w budynku Gdyńskiego Centrum Filmowego. Jak co roku projekt rozpoczyna konferencja prasowa, z której krótką relację przedstawiamy poniżej. Tym razem wyjątkowymi gośćmi są zainteresowani także polską historią młodzi Amerykanie ze swoją nauczycielką dr Cathy Gorn, wykładowcą historii z Uniwersytetu Maryland i dyrektorem National History Day, jednej z największych organizacji pozarządowych w USA, która zajmuje się kreatywnym nauczaniem historii w szkołach.
Do młodych trzeba mówić ich językiem. Wie to bardzo dobrze Wojtek Drewniak, którego kanał na YouTube „Historia bez cenzury” zdobywa wielomilionową publiczność. Autor przeprowadził nietypową lekcję historii dla naszych młodych gości.
W Gdyni jestem do soboty, zachęcam do oglądania codziennych relacji w telewizji wPolsce.pl. W czwartek będę łączył się z Markiem Pyzą po godz. 11tej. Opowiem m. in. o głównym konkursie, który właśnie się rozpoczyna i o atmosferze, która jest niepodrabialna. Zachęca, jeśli ktoś może, to niech pojawi się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.
Festiwal NNW juz dawno wymknął się definicji stricte festiwalu filmowego. Od początku to miało być coś więcej, miejsce spotkań osób, którym polska historia jest droga i które zastanawiają się, jak o niej opowiadać, by trafiła do młodego pokolenia. Wartością nie do przecenienia jest także możliwość spotkania prawdziwych świadków historii. Nie po raz pierwszy jest z nami pani Maria Mirecka Loryś, 102-letnia bohaterka, w przeszłości komendantka główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Pani Maria uwielbia spotkania z młodzieżą, wprost zasypuje swoich rozmówców anegdotami i opowieściami z bogatej przeszłości.
W środę zainaugurowano również pitching forum, miejsce spotkań twórców z producentami. Profesjonaliści podpowiadają autorom, jak powinni opowiadać o powstającym filmie, żeby znaleźć kogoś, kto wesprze projekt finansowo, co w przypadku dokumentów wcale nie jest łatwe. Temu właście poświęcony był także osobny panel dyskusyjny.
ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁ PIERWSZY DZIEŃ FESTIWALU NNW W OBIEKTYWIE PAWŁA WIŚNIEWSKIEGO:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/359828-nasza-relacja-wolna-polska-w-wolnym-swiecie-ruszyla-ix-edycja-festiwalu-nnw-foto-i-wideo