Tworzyliście i nadal wspaniale tworzycie historię Rzeczypospolitej
— powiedział w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwracając się do członków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” podczas uroczystego otwarcia wystawy z okazji 150. rocznicy powstania tej organizacji.
Wystawa, składająca się z kilkunastu plansz z fotografiami i plakatami związanymi z historią Towarzystwa, została przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lesznie.
Przed uroczystym otwarciem wystawy szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska wręczyła odznaczenia zasłużonym działaczom Towarzystwa. Uhonorowano nimi: Andrzeja Boguckiego, Andrzeja Olejnika, Grzegorza Bielca, Artura Bluma, Bronisława Kielara, Stanisława Mardułę, Andrzeja Nowakowskiego, Władysława Zaskalskiego, Michała Sienkiewicza, Witolda Zurzyckiego, Damiana Małeckiego, Zbigniewa Okorskiego i Zygmunta Śledziewskiego.
Zaprezentowano także srebrną monetę, wyemitowaną przez Mennicę Polską z okazji 150. rocznicy powstania „Sokoła”.
Sadurska odczytała list prezydenta Andrzeja Dudy do odznaczonych. Prezydent przypomniał w nim m.in. ideę „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, przyświecającą działaniom Towarzystwa. Jak wskazał miały one charakter holistyczny, łącząc wychowanie patriotyczne i rozwój fizyczny jego wychowanków.
Sokolstwo wyprzedziło swój czas i przygotowywało młodych Polaków na wyzwania, jakie przyniósł wiek XX
— podkreślił prezydent Duda w swoim liście.
Przypomniał, że członkowie Towarzystwa nie zaprzestali swojej działalności ani w okresie konspiracji, ani w późniejszym czasie, stając się wrogiem władzy komunistycznej.
Marszałek Senatu gratulował członkom Towarzystwa długiej i owocnej działalności.
Tworzyliście i nadal wspaniale tworzycie historię Rzeczypospolitej
— podkreślił.
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” to pionierska organizacja wychowania fizycznego i sportu w Polsce. To najstarsze polskie towarzystwo gimnastyczne, którego członkowie przyczynili się m.in. do popularyzacji gimnastyki w społeczeństwie polskim, powstania wielu klubów sportowych i Związku Harcerstwa Polskiego.
„Sokół” działał aktywnie w okresie zaborów, po odzyskaniu niepodległości i w całym okresie międzywojennym XX w. Zdelegalizowany przez komunistów, po II wojnie światowej i zakazany w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pierwsze gniazda reaktywowanego Sokoła zaczęły powstawać w 1989 r.
ems/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/336389-150-lecie-towarzystwa-gimnastycznego-sokol-w-senacie-tworzyliscie-i-nadal-wspaniale-tworzycie-historie-rzeczypospolitej
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.