Oklaskami na stojąco podziękowali artystom słuchacze koncertu „Wilczy ślad”. Własne aranżacje piosenek Żołnierzy Niezłomnych wykonali Band Czapo Ba oraz Teatr Muzyczny Od Czapy. Otwarte dla wszystkich chętnych wydarzenie było Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. zorganizowała w kościele św. Franciszka na warszawskim Nowym Mieście.
Prezes PWPW. S.A. Piotr Woyciechowski przypomniał zebranym o Reducie PWPW podczas Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 r i zapewnił, że spółka zawsze będzie pamiętać o Żołnierzach Wyklętych.
Żołnierze antykomunistycznego powstania do dzisiaj przypominają nam, że Polska miała dwóch okupantów – Trzecią Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich – i powinni być dla wielu żyjących wciąż oprawców wyrzutem sumienia, że do tej pory mordy komunistyczne nie zostały osądzone, krzywda nie została naprawiona, a ich rodzinom nie zadośćuczyniono
—powiedział Piotr Woyciechowski. Prezes PWPW S.A. podkreślił, że Polska wciąż ma wobec nich dług do spłacenia. Opiekę artystyczną nad koncertem „Wilczy ślad” sprawowali Lidia i Marcin Pospieszalscy.
W koncercie wzięli udział artyści Garwolińskiego Teatru Muzycznego Od Czapy i muzycy Band Czapo Ba, wśród nich Lidia Pospieszalska i Marcin Pospieszalski, a także Dariusz Budkiewicz (gitara basowa), Dariusz Bafeltowski (gitary akustyczna i elektryczna) Nikodem Pospieszalski (perkusja), Mikołaj Pospieszalski (kontrabas), Marcin Pospieszalski (instrumenty klawiszowe, cymbały) i Julian Czaporowski (akordeon).
Wiersze, a wśród nich „Wilki” Zbigniewa Herberta, recytował Dariusz Kowalski, aktor związany z Teatrem Nowym w Łodzi od 1998 r.
W związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych PWPW S.A. przygotowała również wystawę upamiętniającą bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego. Spółka jest również mecenasem filmu „Wyklęty”, który od 10 marca będzie wyświetlany w kinach.
Film Konrada Łęckiego oparty jest na losach Józefa Franczaka ps. „Lalek”, ostatniego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego. Józef Franczak został zadenuncjowany przez tajnego współpracownika SB i „wyeliminowany” podczas obławy 21 października 1963 r.
Materiał powstał we współpracy z PWPW S.A.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/330539-gromkie-brawa-podczas-koncertu-wilczy-slad-zorganizowanego-przez-pwpw-sa-galeria