Wydaje się ona inna od wszystkich dotychczasowych publikacji utrwalających pamięć o skromnej sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, podkomendnej słynnego majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka” – dzisiaj już pułkownika. Nie jest kolejnym opracowaniem biograficznym, ani tym bardziej hagiograficznym.
Od początku mieliśmy w zamyśle uchwycić fenomen świadectwa życia i męczeńskiej śmierci sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Zapisać w pamięci doniosłe uroczystości i inicjatywy, które stały się w ostatnich latach naszym udziałem za sprawą „Inki”; udokumentować także ataki na nią (takie też się pojawiają) i przesłanie, które po sobie pozostawiła. Odpowiedzieć na pytania: co w niej nas zachwyca? co naszym zdaniem powoduje, że staje się ona dzisiaj postacią, która imponuje młodym ludziom? Stąd też drugi tytułowy człon. Słowa „pamięć” i „tożsamość’ kryją bowiem w swojej istocie szereg znaczeń i odwołań, takich jak historia, ojczyzna, odpowiedzialność osobista i obywatelska, wolność jednostki i społeczeństwa.
Mamy nadzieję, że udało się zrealizować pierwotne zamiary towarzyszące powstaniu niniejszego opracowania. Piszę w liczbie mnogiej, bo trzymamy w rękach świadectwo wielu osób na różny sposób związanych z historią Danuty Siedzikówny. Wśród nich znajdują się naukowcy, historycy, archeolodzy, dziennikarze, artyści, reżyserzy, społecznicy, kibice, przedstawiciele rodziny „Inki”. W sumie zebraliśmy ponad dwadzieścia różnych wypowiedzi. Trudno mi było się o nie zwracać, bo ich autorzy to ludzie strasznie zapracowani. Udało się, bo widocznie uznali, że idea towarzysząca powstaniu takiej książki jest słuszna. Warto uchwycić chwilę wspólnych doświadczeń. W tym miejscu wszystkim autorom serdecznie dziękuję.
ks. Jarosław Wąsowicz SDB
Wśród autorów: prof. Krzysztof Szwagrzyk, prof. Piotr Niwiński, prof. Wojciech Polak, dr Andrzej Kołakowski, Anna Kołakowska, Tadeusz Płużański, Leszek Żebrowski, Kajetan Rajski, Dariusz Walusiak, Beata Popławska-Walusiak, Jacek Frankowski, Jarosław Wróblewski, Adam Hlebowicz, Jan Hlebowicz, Agnieszka Żurek, Barbara Konarska, Mariusz Birosz, Barbara Dąbrowa-Jaworska, dr Karol Nawrocki, Ewa Liszkowska, Marzena Kruk, Agnieszka Marszk, Paweł Myszkowski, Maciej Pawełek, Marcin Bogdan, ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB, Marta Sałdan.
Danuta Siedzikówna ps. „Inka” (1928-1946). Pamięć i tożsamość, pod red. J. Wąsowicza SDB, Piła 2017, ss. 216.
Sprzedaż hurtowa i detaliczna: http://www.kolejowysklepsportowy.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/329174-zapraszamy-do-lektury-ksiazki-danuta-siedzikowna-ps-inka-1928-1946-pamiec-i-tozsamosc