Już od środy 15 lutego 2017 dostępny będzie pierwszy Pokój Zagadek IPN pod nazwą „Żołnierze Wyklęci” w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie.
W czasie wizyty w pokoju uczestnicy gry będą przeniesieni do Polski z drugiej połowy lat czterdziestych i jako grupa Żołnierzy Niezłomnych otrzymają zadanie odbicia więźnia. Podczas zabawy poznają także bohaterów podziemia niepodległościowego oraz realia życia w czasach stalinowskich.
Współtwórca gry Karol Madaj z Biura Edukacji Narodowej IPN, a także autor wielu gier planszowych IPN, w tym nagradzanej „Kolejki” o codziennym życiu w latach schyłkowego PRL, podkreśla, że Pokój Zagadek IPN „Żołnierze Wyklęci” to pionierski projekt edukacyjny IPN.
Formuła „pokoju zagadek”, czyli 60 minutowej gry zespołowej typu „real life escape game”, nie była jeszcze używana do edukacji historycznej
— mówi Madaj.
„Real life escape game” to rodzaj zespołowej gry przygodowej, odbywającej się w specjalnie zaaranżowanym pomieszczeniu. Gracze, używając rzeczywistych przedmiotów, powinni w określonym czasie odgadnąć tajemnice pokoju. Gra wymaga od uczestników analitycznego i krytycznego myślenia, szybkiego kojarzenia faktów, kreatywności i spostrzegawczości oraz - przede wszystkim - działania zespołowego.
Pokój Zagadek „zanurza” graczy w realia innej epoki za pomocą scenografii wypełnionej przedmiotami z tamtych czasów. Twórcy, dzięki współpracy z powstającym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, wykorzystali m.in. oryginalne drzwi do celi z więzienia w Pułtusku, rozbitego 25 listopada 1946 r. przez oddział Stanisława Łaneckiego „Przelotnego”. Inne przedmioty to m.in. replika pepeszy, listy gończe za „bandytami”, oryginalna mapa Polski z lat 40., która przedstawia „rejon i zasięg band reakcyjnego podziemia”. Są też oryginalne sprzęty, m.in. lampy, z posterunku UB w Garwolinie.
Wiedzę na temat Żołnierzy Wyklętych zdobywa się, badając pomieszczenia Pokoju Zagadek i wykonując kolejne zadania. Taka forma edukacji wykorzystuje metodę znaną z innych gier edukacyjnych IPN, czyli naukę przez zabawę.
Wstęp do Pokoju Zagadek jest bezpłatny po wcześniejszej rezerwacji terminu.
ak/ipn.gov.pl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/327541-w-srode-otwarcie-nowatorskiego-projektu-ipn-odwiedz-pokoj-zagadek-zolnierze-wykleci-zdjecia