Książka naszego redakcyjnego kolegi Grzegorza Górnego pt. „Righteous“ znalazła się w centrum niezwykłego wydarzenia, do którego doszło z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.
Wszyscy pasażerowie dzisiejszego lotu z Tel Awiwu do Warszawy znaleźli na swoich siedzeniach książkę pt. „Righteous. How Poles rescued Jews from the Holocaust“ autorstwa Grzegorza Górnego ze zdjęciami Janusza Rosikonia. Praca po raz pierwszy ukazała się po polsku w 2013 roku pt. „Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed Zagładą“. Opatrzona została entuzjastycznym wstępem Normana Daviesa. Obecnie ukazał się drukiem angielski przekład tej publikacji.
Książka poświęcona jest zjawisku pomocy, jakiej Polacy udzielali Żydom, by ratować ich od ludobójstwa z rąk Niemców. Przedstawia ten fenomen w kontekście realiów okupacji hitlerowskiej na ziemiach polskich, które są niemal zupełnie nieznane odbiorcom na Zachodzie. Praca Górnego upomina się o prawdę historyczną i oddanie hołdu zapomnianym bohaterom naszej ojczyzny. Niektóre z historii opisanych przez autora posłużyły jako kanwa piosenek, które znajdą się na kolejnym albumie Darka Malejonka „Panny Sprawiedliwe“.
Organizatorami dzisiejszego przedsięwzięcia były trzy podmioty: Polskie Linie Lotnicze LOT, Instytut Adama Mickiewicza oraz żydowska Fundacja From the Depts. Prezesem tej ostatniej jest Jonny Daniels, który tak zachwycił się książką, że wpadł na pomysł jej prezentacji na pokładzie samolotu. Jego organizacja jest jedyną fundacją na świecie, zajmującą się problematyką Holocaustu, której członkami są ludzie młodego pokolenia, urodzeni po 1980 roku. Szczególnym obszarem jej zainteresowania pozostaje kwestia upamiętnienia polskich Sprawiedliwych. Jonny Daniels spotykał się w tej sprawie także z o. Tadeuszem Rydzykiem, którego chwalił za budowę w Toruniu świątyni poświęconej Polakom ratującym Żydów.
Wśród pasażerów samolotu obdarowanych niezwykłym prezentem znaleźli się również deputowani do Knesetu. W Warszawie odwiedzą oni m.in. ogród zoologiczny, w którym w czasie wojny dyrektor Jan Żabiński i jego żona Antonina (jedni z bohaterów książki Górnego) ukrywali zbiegów z getta. Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki tego typu przedsięwzięciom wśród izraelskich elit politycznych zwiększy się wiedza historyczna na temat Polaków ratujących Żydów przed Niemcami.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/325171-ksiazka-grzegorza-gornego-jako-element-obchodow-miedzynarodowego-dnia-pamieci-o-ofiarach-holocaustu
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.