Możliwość poznania historii Jana Nowaka-Jeziorańskiego i zredagowania depeszy z powstańczej Warszawy do Londynu czeka na uczestników sobotniej gry miejskiej Muzeum Powstania Warszawskiego o legendarnym „kurierze z Warszawy”.
W związku z przygotowywaniem filmu „Kurier” o Janie Nowaku-Jeziorańskim organizujemy różne wydarzenia poświęcone jego postaci, by przybliżyć tego uniwersalnego bohatera z czasów okupacji. Znamy go przede wszystkim jako dyrektora Radia Wolna Europa i legendarnego „kuriera z Warszawy”
—mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Jak zaznaczył, Muzeum pragnie pokazać co było „tak intrygującego w byciu kurierem”.
Że człowiek, który nie był Jamesem Bondem, nie był komandosem, dzięki pomysłowości i hartowi ducha potrafił trzy razy w ciągu wojny przedostać się z Warszawy do Londynu i z powrotem wioząc cenne i ważne informacje
—powiedział dyrektor Muzeum.
Gra miejska, przygotowana przez Muzeum, skierowana zarówno do młodzieży powyżej 15 roku życia, jak i do dorosłych odbędzie się w sobotę. Będzie ona oparta na sytuacjach z życia bohatera wiążących się z jego misją, jako kuriera i emisariusza sprawy polskiej w czasie wojny oraz po jej zakończeniu.
Każdy uczestnik gry dostanie kartę, na której będą zagadki. Będzie to rodzaj podchodów - trzeba będzie znaleźć wskazane miejsce, tam rozwiązać zagadkę, by przejść dalej
—opowiadał Ołdakowski.
Całość ma nawiązywać do różnych zagadnień z życia Nowaka-Jeziorańskiego m.in. związanych z umiejętnościami i cechami pozwalającymi mu wcielać się w różnorodne role. Gra ma odnosić się również m.in. do ówczesnej sytuacji politycznej Polski, kwestii konieczności wybuchu Powstania Warszawskiego czy drogi, jaką musiał przebyć kurier, by bezpiecznie przekazać informacje.
Uczestnicy gry będą mieli okazję poznać wiele ciekawych postaci m.in. brytyjskich żołnierzy, powstańcze łączniczki, konspiratorów oraz świadków historii. Otrzymają możliwość zredagowania depeszy z powstańczej Warszawy do Londynu, rozmowy ze świadkami historii czy odwiedzenia XIX-wiecznych kamienic z lat 30. XX w.
Do udziału w grze zapraszamy wszystkie osoby od 15 roku życia, które chcą poczuć klimat wojennej Warszawy i przekonać się, jak wyglądało życie legendarnego kuriera z Warszawy. Przewidujemy, że potrwa ona kilka godzin i weźmie w niej udział nawet kilkaset osób, więc będzie to naprawdę spora inicjatywa
—dodał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zdzisław Jeziorański (Jan Nowak to jeden z pseudonimów okupacyjnych) urodził się w 1913 r. w Warszawie. Brał udział w kampanii wrześniowej, potem zaangażował się w działalność konspiracyjną - był członkiem Związku Walki Zbrojnej i żołnierzem Armii Krajowej. Uczestniczył m.in. w Akcji „N”, w ramach której kolportowano wśród Niemców antyhitlerowskie materiały propagandowe w języku niemieckim. Odbył pięć wypraw na trasie Warszawa-Londyn jako kurier Komendanta Głównego AK i jego łącznik z rządem polskim w Londynie. Walczył w Powstaniu Warszawskim.
Po wojnie pozostał za granicą. Od 1948 r. pracował w Radiu BBC. 3 maja 1952 r. poprowadził pierwszą audycję Radia Wolna Europa w języku polskim. Dyrektorem sekcji polskiej RWE był do 1976 r. Następnie zamieszkał w USA, gdzie był rzecznikiem spraw polskich. Swoje przeżycia wojenne opisał w słynnej książce „Kurier z Warszawy”. Na stałe powrócił do Polski w 2002 r. Aktywnie włączył się w życie kraju, zaangażował się m.in. w promowanie integracji Polski z Unią Europejską. Zmarł 20 stycznia 2005 r.
ann/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/300862-muzeum-powstania-warszawskiego-przygotowalo-gre-miejska-o-legendarnym-kurierze-z-warszawy