W dniach 11 stycznia oraz 22 marca 2016 r. przypada 76. rocznica zbrodni dokonanej na Polakach, czołowych przedstawicielach Polonii Gdańskiej oraz Plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach, m.in.: na pracownikach polskich urzędów, działaczach plebiscytowych, księżach, polskim przedstawicielu do Senatu Wolnego Miasta Gdańska, nauczycielach i kupcach. Dokonali jej funkcjonariusze III Rzeszy Niemieckiej.
Szczególnym dniem był Wielki Piątek 22 marca 1940 roku, kiedy rozstrzelano 67 osób w lesie nieopodal obozu koncentracyjnego KL Stutthof.
Należeli oni do starannie wyselekcjonowanej grupy polskich patriotów, po których miał zaginąć wszelki ślad. Zabito ich strzałem w tył głowy, a ciała wrzucono do dołu w lesie. Wśród nich było także dwóch kapłanów, którzy zostali uznani za błogosławionych Kościoła katolickiego: bł. ks. Bronisław Komorowski i bł. ks. Marian Górecki. Natomiast 11 stycznia 1940 r. rozstrzelany został bł. ks. Franciszek Rogaczewski. Łącznie w egzekucjach w styczniu i w marcu 1940 roku zamordowanych zostało 89 osób. Zbrodnia ta była wyrazem zemsty wobec osób walczących o polskość Gdańska, Warmii i Mazur oraz na zawsze miała pozostać ukryta przed światem.
Bohaterska i ofiarna postawa zamordowanych Polaków, działaczy Polonii Gdańskiej oraz Plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach nie może być zapomniana.
Wyrażamy głęboki hołd zamordowanym i solidarność z ich bliskimi. Cześć ich pamięci!
Antoni Szymański Senator RP
Jan Żaryn Senator RP
Bogdan Borusewicz Senator RP
Leszek Czarnobaj Senator RP
Krzysztof Marek Słoń Senator RP
Jan Maria Jackowski Senator RP
Waldemar Bonkowski Senator RP
Sławomir Rybicki Senator RP
Rafał Ślusarz Senator RP
Artur Warzocha Senator RP
Jerzy Czerwiński Senator RP
Aleksander Szwed Senator RP
Kazimierz Kleina Senator RP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/285985-oswiadczenie-grupy-senatorow-rp-bohaterska-i-ofiarna-postawa-zamordowanych-polakow-dzialaczy-polonii-gdanskiej-oraz-plebiscytu-na-powislu-warmii-i-mazurach-nie-moze-byc-zapomniana