Najciekawsze zabytki archeologiczne odnalezione przez ostatnie dwa lata na Polach Grunwaldzkich zostaną wkrótce udostępnione w sieci. Fragmenty broni i inne eksponaty związane z polsko-krzyżacką bitwą z 1410 r. będą prezentowane w technice 3D.
Jak poinformowała Urszula Jatkowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji, w postaci cyfrowej zostaną udostępnione niepokazywane nigdy wcześniej eksponaty z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Będzie to kilkadziesiąt zabytków archeologicznych, odnalezionych po 2014 r. podczas międzynarodowych badań na Polach Grunwaldzkich.
Pierwsze zdigitalizowane groty i bełty strzał, fragment głowni miecza, żeleźce toporów i części ostróg zostaną umieszczone pod koniec marca na stronie cyfrowewm.pl. Internauci będą też mogli zobaczyć kilkanaście znalezionych pod Grunwaldem numizmatów - są to nie tylko monety ze średniowiecza, ale również m.in. z okresu wpływów rzymskich. Eksponaty zeskanowano w technice 3D, ten sposób prezentacji umożliwi oglądanie ich z każdej strony.
Zdjęcia grunwaldzkich zabytków wykonuje pracownia digitalizacji, która działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Jako pierwsza na Warmii i Mazurach archiwizuje i udostępnia ona w sieci trójwymiarowe obrazy obiektów związanych z dziedzictwem kulturowym tego regionu. Dotychczas opracowała ponad 200 muzealnych eksponatów i historycznych budowli, w tym przydrożne kapliczki charakterystyczne dla krajobrazu Warmii.
Zdaniem dr. Piotra Nowakowskiego, kierownika działu archeologiczno-historycznego Muzeum w Stębarku, zainteresowaniem internautów powinny cieszyć się zwłaszcza militaria związane bezpośrednio z bitwą w 1410 r.
Numizmaty można oglądać w wielu muzeach, ale groty czy ostrogi, których używano w tej bitwie, to przedmioty wyjątkowe, jedyne na świecie
—podkreślił.
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem planuje zorganizować wystawę, na której znajdzie się ok. stu najciekawszych zabytków, pochodzących z prowadzonych od 2014 r. badań archeologicznych. Zostały one poddane konserwacji i będą po raz pierwszy pokazane podczas tegorocznej Nocy Muzeów - z 16 na 17 maja.
Na Polach Grunwaldzkich od dwóch lat odbywają się badania z udziałem tzw. detektorystów i archeologów z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Polski. Naukowcy chcą odnaleźć miejsce głównego starcia wojsk krzyżackich z wojskami polsko-litewskimi. Tegoroczne poszukiwania zaplanowano na połowę września.
ann/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/282741-zabytki-z-pol-grunwaldzkich-beda-dostepne-online