7 sierpnia 1980 roku Anna Walentynowicz została zwolniona z pracy przez Dyrekcję Stoczni Gdańskiej im. Lenina. To wydarzenie dało początek sierpniowym strajkom.
Suwnicowa stoczni Anna Walentynowicz od dłuższego czasu stanowiła problem dla przedstawicieli komunistycznego reżimu. Prowadząca jawną działalność opozycyjną, stała się wkrótce jedną z najważniejszych postaci polskiej walki z komunizmem i wrogiem nr 1 rządzących ówczesną Polską.
Anna Walentynowicz w momencie zwolnienia ze Stoczni miała za sobą już 30 lat stażu. Pracę straciła na pięć miesięcy przed emeryturą. Walka o przywrócenie do pracy Walentynowicz było jednym z najważniejszych powodów wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej.
Strajk stoczniowców z Gdańska rozpoczął się 14 sierpnia 1980 roku. Na czele protestu Wolnych Związków Zawodowych stanął Lech Wałęsa. Wśród postulatów strajkujących było m.in. przywrócenie do pracy Anny Walentynowicz i zbudowanie pomnika upamiętniającego stoczniowców zabitych w Grudniu 1970. Stoczniowcy walczyli też o podwyżki.
Gdy po dwóch dniach protestu dyrekcja Stoczni zaakceptowała żądania strajkujących, wszystko miało się skończyć. Ale to właśnie Anna Walentynowicz i Anna Pieńkowska zatrzymały wychodzących przez bramę pracowników Stoczni i wezwały ich do pozostania na terenie zakładu. W wyniku tego Lech Wałęsa postanowił wznowić strajk. Powołano Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i sformułowano 21 postulatów. Walczono o możliwość stworzenia niezależnych od władzy związków zawodowych.
mly/Interia.pl
Nowość wSklepiku.pl!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/261688-7-sierpnia-1980-roku-anna-walentynowicz-zostala-zwolniona-z-pracy-w-stoczni-gdanskiej
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.