W ostatnich latach coraz więcej mówi się o niezwykłej postaci Witolda Pileckiego. Czy na pewno jednak wiemy na czym polegała jego wyjątkowość? Czy znamy w pełni zasługi Rotmistrza dla Ojczyzny? Czy wiemy dlaczego musiał zginąć? Wokół postaci naszego Bohatera przez lata narosła zmowa milczenia, której skutki są widoczne do dziś. Podczas kolejnego z cyklu „Praskich Spotkań z Historią” rozprawi się z nią Tadeusz M. Płużański, historyk, prezes Fundacji Łączka i syn bliskiego współpracownika Rotmistrza.
Spotkanie z nim odbędzie się w czwartek, 16 lipca o godz. 19.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Praga-Północ przy ul. Kłopotowskiego 15 (tuż przy Przystanku Park Praski, 1 min. z Dworca Wieleńskiego, 5 min. z Placu Bankowego/Metra Ratusz-Arsenał).
„Praskie Spotkania z Historią” to seria wydarzeń edukacyjnych, która jest realizowana wspólnie przez Stowarzyszenie KoLiber i Dom Kultury Praga. Partnerem projektu są Studenci dla Rzeczypospolitej, a patronami medialnymi: „wSieci Historii”, „Polska Niepodległa”, Blogpress.pl, wPolityce.pl, Prawapolityka.pl, PCh24.pl, „Myśl Praska” i „Kurier Praski”.
Honorowym patronem „Praskich Spotkań z Historią” jest burmistrz dzielnicy Praga-Północ Paweł Lisiecki.
-
Tadeusz M. Płużański – dziennikarz, publicysta historyczny, komentator polityczny. Specjalizuje się w powojennej historii Polski. Wieloletni współpracownik Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Publikuje m.in. w „Gazecie Polskiej” i „Gazecie Polskiej Codziennie”, „W sieci”, „Do Rzeczy”, „Naszej Polsce”, „Najwyższym CZASIE!”, „Tygodniku Solidarność”, portalach wPolityce.pl i rebelya.pl. Szef działu „Opinie” dziennika „Super Express”. Autor książki „Bestie” – reporterskiego śledztwa o nierozliczonych zbrodniach komunistycznych w Polsce, wyróżnionej w 2012 roku przez kapitułę nagrody literackiej im. Józefa Mackiewicza. Jego kolejne pozycje książkowe to m.in.: „Bestie 2” i „Oprawcy. Zbrodnie bez kary”. Od grudnia 2012 roku prezes „Fundacji Łączka”. Jest synem prof. Tadeusza Płużańskiego, filozofa, w czasie okupacji niemieckiej członka TAP i AK, bliskiego współpracownika rotmistrza Witolda Pileckiego, wieloletniego więźnia niemieckich i stalinowskich katowni.
Poznaj historię jednego z największych bohaterów nie tylko Polski, ale także Europy i świata!
Przeczytaj książkę Marco Patricelli „Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim”. Pozycja dostępna wSklepiku.pl. Polecamy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/259088-dlaczego-zginal-rotmistrz-pilecki-praskie-spotkanie-z-historia-z-tadeuszem-m-pluzanskim
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.