W podłodze kamiennicy przy ul. Polnej w Warszawie odnaleziono konspiracyjną skrytkę należącą do płk. Jana Rzepeckiego. Na skrytkę z 1943 roku natrafili kilka miesięcy temu robotnicy podczas wymiany podłogi.
Choć podczas prac remontowych została ona uszkodzona, to jednak zachował się mechanizm otwierający skrytkę i trafił on teraz do Muzeum Powstania Warszawskiego.
Cała klapa była idealnie wmontowana w podłogę i była praktycznie nie do zidentyfikowania na pierwszy rzut oka
— opisuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego, które w lutym powiadomiono o znalezisku.
Jak wyjaśniła Utracka, ustalenie do kogo należał schowek zajęło muzeum trochę czasu.
Sprawa byłaby prostsza, gdyby w środku znajdowały się jakieś dokumenty
— zaznacza Utracka.
To budynek z 1938 roku. Jak udało się nam niedawno ustalić, w czasie okupacji właśnie w tym mieszkaniu płk. Jan Rzepecki, szef Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej, prowadził działalność konspiracyjną i spotykał się ze swoimi współpracownikami. Urzędował tu do końca powstania, stąd przekonanie, że musiał z niej korzystać
— wyjaśnia.
Choć pusta, skrytka i tak jest dla historyków cennym znaleziskiem.
W idealnym stanie zachował się mechanizm otwierający klapkę. W podłodze, na klepce, znajdowała się mała dziurka. Wkładając i obracając szpilkę, otwierało się ukryty schowek
— tłumaczy historyczka i wyjaśnia, że dzięki temu odkryciu można dowiedzieć się, w jaki sposób konstruowano konspiracyjne schowki.
Na znalezisku, oprócz daty „1943”, widnieje również wykonany ołówkiem napis „On”.
To prawdopodobnie podpis konstruktora skrytki
— dodała historyk.
Klapka wraz z mechanizmem znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego.
mmil/tvnwarszawa.pl
Polecamy aktualne wydanie miesięcznika „wSieci Historii” a w nim m.in:Andrzej Zawistowski oraz Dorota Kalita przedstawiają prawdziwą historię Instytutu Pamięci Narodowej, Rafał Leśkiewicz pisze jak powstawał Urząd Ochrony Państwa a Przemysław Benken przytacza do dziś nieznaną historię tajnego współpracownika o pseudonimie „Górnik” – fałszywego przyjaciela weteranów batalionu „Zośka”.
Miesięcznik dostępny również w formie e-wydania - szczegóły na:http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html
Zapraszamy do czytania!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/256337-ponad-70-lat-w-podlodze-kamienicy-przy-polnej-przetrwala-konspiracyjna-skrytka-plk-jana-rzepeckiego
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.