Zespół z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk - Ośrodek Archeologii Gór i Wyżyn wykona w lipcu br. ekshumację szczątków czerwonoarmistów w Nowym Sączu i w innych miejscach w Małopolsce - poinformował Polską Agencję Prasową rzecznik wojewody małopolskiego Jerzego Millera Jan Brodowski.
Oprócz zbiorowej mogiły pod pomnikiem w centrum Nowego Sącza pracami będą objęte również: zbiorowa mogiła lotników w Zagórzanach, grób zbiorowy w Bukownie, pojedynczy grób w Paszynie, zbiorowy grób w Chyżnem, pojedynczy grób w Lipnicy Małej, pojedynczy grób lotnika w Koźmicach Wielkich oraz pojedyncza mogiła w Tymbarku
— powiedział Brodowski.
Władze województwa małopolskiego przewidują, że w trzeciej dekadzie sierpnia wszystkie szczątki ekshumowanych żołnierzy Armii Czerwonej zostaną złożone na cmentarzu w Nowym Sączu. Ceremonia ma mieć charakter wojskowy. Dotychczasowe miejsca pochówku czerwonoarmistów w Małopolsce znajdują się poza cmentarzami, często na gruntach prywatnych i w trudno dostępnych terenach
— czytamy w depeszy PAP.
Na wykonanie ekshumacji ogłoszony został przetarg, a jej przeprowadzenie wraz z nadzorem archeologicznym i analizą antropologiczną będzie kosztować 58 350 złotych.
Pomnik Chwały Armii Czerwonej na nowosądeckiej alei Wolności zostanie rozebrany, rozpoczęły się dyskusje, co ma go zastąpić (o pierwszych propozycjach wspomniałem tu 23 listopada 2014 roku).
W ten sposób wielokrotnie opisywana tutaj przeze mnie sprawa, o której załatwienie od dawna apelowały Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, Wojewódzka Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Sądecka Rodzina Katyńska oraz Polskie Towarzystwo Historyczne zdaje się dobiegać końca.
Nowe wydanie „wSieci Historii” już w sprzedaży a w nim m.in:Andrzej Zawistowski oraz Dorota Kalita przedstawiają prawdziwą historię Instytutu Pamięci Narodowej, Rafał Leśkiewicz pisze jak powstawał Urząd Ochrony Państwa a Przemysław Benken przytacza do dziś nieznaną historię tajnego współpracownika o pseudonimie „Górnik” – fałszywego przyjaciela weteranów batalionu „Zośka”.
Miesięcznik dostępny również w formie e-wydania - szczegóły na:http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html
Zapraszamy do czytania!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/254528-naukowa-ekshumacja-czerwonoarmistow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.