850 wolontariuszy weźmie w tym roku udział w trzeciej edycji akcji „Żonkile” upamiętniającej 72. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypinki w kształcie żonkili i ulotki informacyjne będą rozdawane jutro w różnych punktach stolicy.
Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile” organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskim POLIN ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Żonkil stał się symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 roku dzięki ostatniemu przywódcy zrywu Markowi Edelmanowi, który co roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę wybuchu powstania.
Jutro na ulice Warszawy wyjdzie rekordowa, jak podkreślają organizatorzy, liczba ok. 850 wolontariuszy, którzy w ramach akcji „Żonkile” będą rozdawać ulotki z informacjami o powstaniu w getcie oraz papierowe przypinki w formie kwiatów i namawiać przechodniów do umieszczania ich na ubraniach jako symbolu pamięci o powstaniu.
Wolontariusze przeszli kilkutygodniowe szkolenie, podczas którego m.in. zwiedzali wystawę stałą Muzeum POLIN, uczestniczyli w warsztatach komunikacyjnych i poznawali historię warszawskiego getta. Jak zaznaczają organizatorzy, „Żonkile” to ważny projekt edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim.
Tą akcją chcemy sprawić, by pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów i jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy
—napisano na stronie poświęconej akcji. Organizatorzy dodają, że żonkile, związane z postacią Marka Edelmana, symbolizują „pamięć, szacunek i nadzieję”.
Wolontariusze będą obecni na terenie całego miasta, ponieważ akcja w tym roku skupi się na Warszawie. Przypinki w kształcie żonkili mają być jednak również obecne poza granicami m.in. w Izraelu, USA, Australii, Francji i Chorwacji. Na stronie Muzeum POLIN jest również dostępny w językach polskim, angielskim i hebrajskim szablon, dzięki któremu każdy może zrobić sobie własny żonkil.
Akcję patronatem objęło w tym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej i weźmie w niej udział 830 szkół w całym kraju.
Akcja przypomina i edukuje o powstaniu w getcie warszawskim. Muzeum przygotowało także scenariusze lekcji poświęconych historii zrywu, które szkoły mogą wykorzystać
—powiedział Grzegorz Tomczewski z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Do projektu „Żonkile” włączyło się też wiele organizacji społecznych, samorządów i uczelni w całym kraju.
Ambasadorami akcji w tym roku zostali aktorzy Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka i Redbad Klijnstra, dziennikarka Monika Olejnik oraz tancerz Michał Piróg. Pierwszą edycję „Żonkili” Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało w 2013 r. Wolontariusze rozdali wówczas ponad 50 tys. papierowych żonkili oraz ok. 80 tys. ulotek.
Powstania w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia.
W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.
8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy ŻOB. Nielicznym bojowcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB, Marek Edelman, zmarły w 2009 roku.
Ryb, PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/241342-akcja-zonkile-ponad-800-wolontariuszy-bedzie-jutro-w-warszawie-rozdawac-symbol-pamieci-o-powstaniu-w-getcie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.