Na łamach nowego wydania „wSieci Historii” Bartłomiej Ilcewicz przypomina najdłużej żyjącego i zarazem najdłużej ukrywającego się żołnierza wyklętego, Michał Kowalski przywołuje postać wielkiego wodza starożytności, a Andrzej Rafał Potocki opisuje pewien wojenny incydent.
W marcowym wydaniu miesięcznika z Marco Patricellim, profesorem historii najnowszej rozmawia Jadwiga Kosiarska, a Maciej Maciejowski wspomina przywództwo „Żołnierza z żelaza” w 350. rocznicę jego śmierci. Najnowszy numer miesięcznika „wSieci Historii” w sprzedaży od 26 lutego br.
Andrzej Kiszka pseud. „Dąb” to najdłużej żyjący i zarazem najdłużej ukrywający się żołnierz wyklęty. Sylwetkę bohatera przedstawia Bartłomiej Ilcewicz. Kiszka przez osiem lat ukrywał się przed NKWD i UB, a jego kryjówką stał się wykonany późną jesienią 1953 r. bunkier.
Bunkier zbudowałem w gęstym lesie między Hutą Krzeszowską a wioską Ciosmy, na małym wzgórzu porośniętym sosnami i świerkami. Wchodziło się przez otwieraną od wewnątrz klapę, na której rósł mech tak, że nic nie było widać. Do środka schodziło się po schodkach. W bunkrze można było stać, miał ze dwa metry wysokości. Z deszczułek zrobiłem dwa wywietrzniki na wywiew i nawiew, żeby przepływało świeże powietrze: było więc czym oddychać i mogła się palić lampa naftowa. Wywietrzniki były dobrze zamaskowane, pod pniem drzewa, nie było ich widać
— wspomina Andrzej Kiszka w tekście Bartłomieja Ilcewicza, w najnowszym wydaniu miesięcznika „wSieci Historii”.
Mitrydatesa postawisz wyżej od wszystkich królów, z którymi walczył naród rzymski
— tak twierdził Cyceron, a Michał Kowalski przypomina wielkiego wodza starożytności:
Jak zanotował Pompejusz Trogus: „Przyszłą wielkość Mitrydatesa zapowiadały także niezwykłe zjawiska na niebie. Oto zarówno w roku jego urodzin, jak i objęcia tronu, za każdym razem przez siedemdziesiąt dni tak jasno świeciła kometa, że zdawało się płonąć całe niebo”.
Andrzej Rafał Potocki w artykule „Od Remagen do Dessau. Ostatni akt” przywołuje kilka ciekawych epizodów z walk o Zagłębie Ruhry w marcu i kwietniu 1945 roku. Nawiązując do filmu „Furia” z Bradem Pittem w roli głównej, autor przypomina, że węzłowe punkty oporu, jak miasta: Kolonia, Paderborn czy Dessau, były bronione przez Niemców z wielką zawziętością i determinacją. Tym ważniejsze stawały się zwycięstwa Amerykanów, stąd kiedy 22 marca główne siły 3. Armii USA przekroczyły Ren, jej dowódca gen. Patton, by podkreślić rangę sukcesu, ostentacyjnie oddał mocz do rzeki.
Na łamach miesięcznika „wSieci Historii” także Polska widziana oczami Włocha - swoimi spostrzeżeniami dzieli się Marco Patricelli - profesor historii najnowszej na uniwersytecie Gabriele D’Annunzio w Chieti i w Pescarze, autor książek poświęconych historii Polski - w rozmowie z Anną Jadwigą Kosiarską.
To polityka Becka i pułkowników zaprowadziła Polskę w stronę tunelu bez wyjścia
— wskazuje profesor, komentując działania rządu II RP w 1939 roku i swój krytycyzm wobec ówczesnego polskiego ministra spraw zagranicznych.
Z kolei Maciej Maciejowski w 350. rocznicę śmierci hetmana Stefana Czarnieckiego wspomina jego przywództwo – Bitwa pod Niskiem 28 marca 1656 r. to tylko jedno z dziesiątków starć i potyczek, w których uczestniczył „Żołnierz z żelaza”, służąc Rzeczypospolitej niemal bez przerwy 45 lat.
Miesięcznik „wSieci Historii” kolportowany jest w kioskach w całej Polsce w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 7,90 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania - szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/235149-polecamy-nowe-wydanie-wsieci-historii-niezwykla-historia-najdluzej-ukrywajacego-sie-zolnierza-wykletego