Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na spotkanie z cyklu „Krakowska Loża Historii Współczesnej w Warszawie” poświęcone książce „Niezależne Zrzeszenie Studentów w Krakowie 1980-1990. Wybór dokumentów. Tom I 1980-1981”, pod redakcją Henryka Głębockiego i Marcina Kasprzyckiego.
W dyskusji udział wezmą: Jarosław Guzy, przewodniczący ogólnopolskiego NZS w 1981 r., Bronisław Wildstein, dziennikarz i pisarz, współtwórca krakowskiego NZS, oraz dr hab. Henryk Głębocki, współautor książki. Prowadzenie: Roman Graczyk (IPN Kraków). Spotkanie odbędzie się w środę 25 LUTEGO O GODZ. 17:30 w Przystanku Historia przy ul. MARSZAŁKOWSKIEJ 21/25 W WARSZAWIE.
Niezależne Zrzeszenie Studentów powstało na fali kryzysu ustroju komunistycznego po strajkach w sierpniu 1980. Było swoistym odpowiednikiem „Solidarności” na terenie studenckim, a przy tym kontynuacją Studenckiego Komitetu Solidarności - niewielkiego, ale wpływowego niezależnego ruchu studenckiego, działającego najpierw w Krakowie, a potem w kilku innych ośrodkach akademickich w latach 1977-1980.
Jesienią 1980 r. nowa organizacja studencka od początku ustawiła się w kontrze do organizacji wspierających system, takich jak Socjalistyczny Związek Studentów Polskich, przez żaków zwany prześmiewczo „Zsypem”. W konsekwencji tego założenia NZS nie praktykował podwójnego członkostwa - a czyniła tak „Solidarność”, w której szeregach działało ok. miliona członków PZPR. Może dlatego właśnie NZS ma jednoznacznie antykomunistyczną charakterystykę. Ten jego rys w dużym stopniu determinował stanowisko Zrzeszenia wobec konfliktów politycznych burzliwych lat 1980-81, a w pewnym stopniu zaważył też na radykalizmie działaczy, którzy pod tym samym szyldem działali w schyłkowych latach PRL-u.
p r o m o c j a
PRZYSTANEK HISTORIA
Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki
ul. Marszałkowska 21/25
00-628 Warszawa
tel. 22 576 30 01
www.przystanekhistoria.ipn.gov.pl
Facebook.com/przystanek.historia
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/233673-25-lutego-spotkanie-z-cyklu-krakowska-loza-historii-wspolczesnej-w-warszawie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.