W poznańskiej bazylice kolegiackiej metropolita poznański abp Stanisław Gądecki przewodniczył uroczystej Mszy św., sprawowanej w 96. rocznicę wybuchu jednego z nielicznych zwycięskich powstań niepodległościowych narodu polskiego.
Mszę św. rozpoczęło wprowadzenie sztandaru wojskowego oraz odśpiewanie hymnu państwowego. W Eucharystii uczestniczyli m.in. o. Eustachy Rakoczy, paulin, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości, ks. ppłk Mariusz Stolarczyk, proboszcz kościoła garnizonowego w Poznaniu, władze województwa wielkopolskiego, przedstawiciele wojska, policji, parlamentarzyści ziemi wielkopolskiej, a także harcerze, zarząd i członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, młodzież, poczty sztandarowe i licznie zgromadzeni Wielkopolanie.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę na ogromną wartość wolności.
Nikt nie może się uchylać od osobistej odpowiedzialności za wolność. Nie ma wolności bez ofiar
—mówił abp Stanisław Gądecki. Podkreślił, że pokolenia, które już odeszły, a które przeżyły odzyskanie niepodległości, pozostawiły nam niezwykle cenną lekcję.
Wolność jest bardzo cenną wartością, za którą trzeba płacić wysoką cenę, odznaczającą się czujnością i gotowością składania ofiar
—zaznaczył metropolita poznański. Przekonywał, że ofiarę na rzecz wolności potrafią ponieść ci, którzy nie uchylają się od odpowiedzialności, zgadzają się ponieść stratę, narażając na szwank własne zdrowie i życie.
Metropolita poznański przypomniał, jak ważną i niezastąpioną rolę w odzyskaniu niepodległości przez Wielkopolan odegrało polskie duchowieństwo, które było jedną z najbardziej dynamicznych grup organizacyjnych. Sprzeciwiało się ono wszelkim przejawom germanizacji społeczeństwa polskiego, prowadziło działalność oświatową, kulturotwórczą i ekonomiczną.
Przewodniczący KEP zwrócił uwagę, że kapłani uczestniczyli w tajnych organizacjach niepodległościowych, organizowali zbiórki pieniężne na rzecz powstańców, zachęcali do udziału w powstaniu.
Nie można pomijać też roli polskich kobiet, które kształtowały polską tożsamość wśród dzieci i mężów, podtrzymywały polską tradycję i przekazywały miłość do ojczyzny
—zaznaczył abp Gądecki. Metropolita poznański pytał, czy powstanie wielkopolskie znajduje należne miejsce wśród współczesnych Polaków.
Trzeba wciąż zorganizowanej współpracy, by została przywrócona pamięć o ok. 2300 zabitych i 3 tysiącach rannych powstańcach, którzy walczyli i budowali naszą niepodległość
—podkreślił metropolita poznański. Przed południem złożono kwiaty przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i na grobie pierwszego przywódcy powstania wielkopolskiego gen. Stanisława Taczaka.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. jako odpowiedź na negatywne reakcje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego działacza niepodległościowego i pianisty Ignacego Jana Paderewskiego. Zakończyło się rozejmem w Trewirze w 1919 r. Powstanie wielkopolskie wywarło wpływ na aktywność niepodległościową Polaków zamieszkałych w zaborze pruskim, na Śląsku i Pomorzu, a także na ideę walki o dostęp do Bałtyku.
Ryb, kai
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/227431-abp-gadecki-gdyby-nie-polskie-rodziny-powstanie-wielkopolskie-nie-zakonczyloby-sie-zwyciestwem