Znamy datę uroczystego nadania jednej z ulic w Lublinie imienia Józefa Franczaka „Lalusia” – legendarnego Żołnierza Wyklętego. Ceremonia rozpocznie się 19 listopada o 12.30.
To realizacja inicjatywy, z którą wystąpił prawicowy radny Piotr Krzysztof Kuty. Pomysł poparła lubelska Rada Miasta. Józef Franczak „Laluś” stanie się patronem odcinka Drogi Męczenników Majdanka, położonego już za byłym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym.
Lublin jest pierwszym miastem, które w tej formie uhonorowało ostatniego żołnierza podziemia niepodległościowego.
Radny Kuty podkreślał, że uhonorowanie postaci Józefa Franczaka jest aktem dziejowej sprawiedliwości wobec człowieka, który przez 24 lata z bronią w ręku walczył o niepodległą Ojczyznę.
Józef Franczak – sierżant WP, był uczestnikiem wojny obronnej 1939 r., żołnierzem ZWZ-AK, przez osiemnaście lat od zakończenia II wojny światowej pozostając w konspiracji stał się ostatnim walczącym żołnierzem niepodległej Rzeczypospolitej. 21 października 1963 r. w Majdanie Kozic Górnych zginął zastrzelony w walce z grupą operacyjną 37 funkcjonariuszy SB i ZOMO.
Po sekcji zwłok ciało Józefa Franczaka zostało zbezczeszczone poprzez obcięcie głowy i pochowane w bezimiennym grobie na lubelskim cmentarzu przy ul. Unickiej, gdzie wcześniej chowano straconych w więzieniu na Zamku. Dopiero w 1983 „Laluś” spoczął w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Piaskach k. Lublina.
W 2008 r. prezydent Lech Kaczyński nadał mu pośmiertnie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
CZYTAJ TEŻ: Legendarny Żołnierz Wyklęty upamiętniony! Lublin: Pierwsza w Polsce ul. Józefa Franczaka „Lalusia” „Zeszmacić się było łatwo, a on zachował twarz” – mówi w najnowszym numerze „wSieci Historii” Marek Franczak, syn Józefa Franczaka (ps. „Laluś”) - ostatniego Żołnierza Wyklętego
wuj/jkub/kai
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/221943-lublin-czci-niezlomnego-od-19-listopada-miasto-bedzie-mialo-ulice-jozefa-franczaka-lalusia