Już po raz drugi w częstochowskiej auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbyły się „Katyńskie Zaduszki”. W ramach spotkania miała miejsce promocja jubileuszowej publikacji, zawierającej zbiór wszystkich prac wyróżnionych w pięciu edycjach Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, nad którym patronat naukowy sprawuje Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.
Publikacja została sfinansowana przez Między-powiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie. Gospodarzami spotkania była Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska oraz Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”.
Swoją obecnością uroczystość uświetnili m.in. dr hab. inż. Zygmunt Bąk - Rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, prof. dr hab. Grażyna Rygał - Dziekan Wydziału Pedagogicznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Tadeusz Żesławski - wicekurator oświaty w Katowicach, dr Andrzej Drogoń – historyk Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ks. Infułat dr Ireneusz Skubiś - Honorowy Redaktor Naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Zofia Jakubczyk.
Oraz prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie, Anna Bielecka - Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Częstochowie, Jacek Strączyński - Przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”.
Ponadto, w spotkaniu udział wzięła młodzież szkół częstochowskich i województwa śląskiego, laureaci V edycji Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich i rodzin katyńskich.
Podczas uroczystości Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska przypomniała słowa śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który mówił, że „prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej, tak jak katyńskie kłamstwo było fundamentem założycielskim PRL-u”.
Dlatego obowiązkiem każdego z nas jest kultywowanie pamięci o tych, którzy polegli w służbie Ojczyźnie i przywracanie jej w świadomości narodowej
—podkreśliła europoseł Wiśniewska. Konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu” jest szansą na debiut literacki. W ciągu pięciu edycji do sekretariatu Konkursu wpłynęło blisko 1250 prac, najlepsze z nich zostały opublikowane w pokonkursowym tomiku.
Jestem dumna z tych młodych, wspaniałych ludzi, którzy swoją postawą złożyli wyjątkowy hołd zamordowanym Polakom i którzy dowiedli, że tylko prawda jest ciekawa i tylko ona nas wyzwoli
—kontynuowała Wiśniewska. Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu dr Andrzeja Drogonia, który podkreślił, że „po 75 latach od zbrodni ciągle jeszcze pytamy o prawdę. Nie chodzi tylko o ujawnienie prawdy, ale o obnażenie kłamstwa, które staje się elementem polityki także w dzisiejszych czasach”.
O potrzebie prawdy o zbrodni katyńskiej mówił również ks. inf. Ireneusz Skubiś Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”, który przypomniał, że „Jan Paweł II pokazał nam polskie korzenie”.
Musimy być narodem solidarnym, ale bez zobaczenia polskich korzeni nie będzie solidarności. W dzisiejszych czasach tak bardzo ważna jest prawda i odrzucenie kłamstwa
—podkreślił ks. inf. Skubiś. Uroczystość uświetnił znakomity występ młodzieży z IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie, do którego scenariusz powstał w oparciu o fragmenty prac laureatów Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe publikacje pokonkursowe.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/220822-w-niedzieli-odbyly-sie-zaduszki-katynskie-prawda-o-katyniu-jest-fundamentem-wolnej-rzeczypospolitej-zobacz-zdjecia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.