Wrocławski magistrat ufundował stypendium naukowe im. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Stypendium będą otrzymywać młodzi naukowcy, którzy przedstawią projekt na pracę naukową lub popularyzatorską dot. okresu II wojny światowej i działalności „żołnierzy wyklętych”.
Stypendium zostało ufundowane w porozumieniu z Zarządem Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy AK oraz fundacją Sapere Aude, która zajmuje się popularyzacją wiedzy o gen. Fieldorfie.
Stypendium w wysokości 2 tys. zł miesięcznie przez rok będzie otrzymywać dwoje naukowców, których projekty na pracę naukową lub popularyzatorską zostaną wyłonione w konkursie ogłoszonym przez wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość.
Projekty mają dotyczyć okresu II wojny światowej bądź okresu tuż po wojnie, związanego z działalnością +żołnierzy wyklętych+”
—powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Naukowcy zainteresowani udziałem w konkursie mogą zgłaszać projekty do 7 listopada do Ośrodka Pamięć i Przyszłości. Stypendyści zostaną wyłonieni na przełomie roku.
Dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość Marek Mutor podkreślił, że efektem programu stypendialnego będą publikacje.
Forma publikacji tych prac jest otwarta, może to być na przykład strona internetowa lub realizacja filmu o tematyce poruszonej w pracy naukowej
—powiedział Mutor.
August Emil Fieldorf „Nil” (1895-1953) był jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i działaczy polskiego podziemia niepodległościowego. Jako 19-latek zgłosił się na ochotnika do I Brygady Legionów, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W okresie międzywojennym był zawodowym oficerem Wojska Polskiego. Brał udział w kampanii polskiej 1939 r., po jej porażce trafił do Francji, a stamtąd - w 1940 r. - do Anglii.
Po powrocie do okupowanej Polski podjął działalność konspiracyjną początkowo w Związku Walki Zbrojnej, a potem w Armii Krajowej.
Był organizatorem i szefem Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, z-cą komendanta głównego AK, szefem antysowieckiej organizacji NIE. Po wojnie, na podstawie fałszywych oskarżeń o współpracę z okupantem, został skazany na śmierć przez komunistyczny sąd. Wyrok - przez powieszenie
—wykonano 24 lutego 1953 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie.
ann/PAP
————————————————————————
Do nabycia wSklepiku.pl: „Nil” generał August Emil Fieldorf 1895-1953.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/216891-wroclaw-funduje-stypendium-im-gen-augusta-emila-fieldorfa
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.