Już dziś w kioskach nowy numer „wSieci Historii”. W swoim wstępniaku redaktor naczelny prof. Jan Żaryn pisze:
Zło dobrem zwyciężył
Zbliża się 30. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Kapłan był to niezwykły, choć zachowywał się zwyczajnie – uśmiechnięty na plaży Bałtyku, skupiony podczas mszy św. za Ojczyznę, w swych homiliach prosty, ale czerpiący natchnienie od swych autentycznych autorytetów: papieża Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego, których cytował nagminnie. Zło dobrem zwyciężył, ponosząc śmierć męczeńską. Został brutalnie zamordowany, a w mojej pamięci jako pracownika IPN pozostanie film nakręcony przez ówczesną TVP (równolegle była kamera SB) i do dziś nieudostępniany szerszej publiczności, opowiadający o wyławianiu spod tamy we Włocławku i zabezpieczaniu zmaltretowanego ciała żoliborskiego kapłana.
Jako ludzie wierzący składamy ręce do modlitwy, by wyjednać za jego pośrednictwem łaski; szczególnie dla ludzi pracy, którzy w Polsce nieraz byli i są krzywdzeni.
Rocznica śmierci błogosławionego skłania ponownie do refleksji, także historycznych. Tematem miesiąca jest postać ks. Jerzego, o której jednak wiemy bardzo dużo dzięki kolejnym jego biografom, dzięki procesowi beatyfikacyjnemu prowadzonemu swego czasu przez ks. prof. Tomasza Kaczmarka. Chcemy jednak także przypomnieć o tych aspektach jego życia i śmierci, które do dziś wywołują niemałe spory oraz emocje. Artykuły ks. dr. Antoniego Ponińskiego i prof. Wojciecha Polaka wprowadzą nas w klimat tych sporów, które przeżywaliśmy szczególnie w latach poprzedzających wyniesienie kapłana „Solidarności” na ołtarze. Instytut Pamięci Narodowej wydaje właśnie kolejne dwa tomy publikacji, która – jako tom 1. – również wtedy pobudziła czytelników i media do większej aktywności, a nawet ostrych sądów (m.in. pod moim adresem z racji przypisu bodaj 67. o ks. Henryku Jankowskim). Niedługo wyjdzie 2. tom wyczekiwanej publikacji pt. „Aparat represji wobec księdza Jerzego Popiełuszki 1984”, opracowany przez Jakuba Gołębiewskiego.
Wkrótce zobaczymy w księgarniach także tom 3. autorstwa kolejnych trzech pracowników IPN: Anny K. Piekarskiej, Witolda Bagieńskiego oraz Franciszka Dąbrowskiego. Lektura tych tomów zbliża nas do poznania nie tyle okoliczności śmierci kapłana, ile raczej do zgłębienia specyfiki aparatu bezpieczeństwa, śledztwa oraz procesu toruńskiego, a także np. wywiadu PRL-owskiego, który pracowicie zbierał wszelkie informacje na temat reakcji wolnego świata na kompromitację ludzi systemu komunistycznego, w tym reakcji ludzi Kościoła z najbliższego otoczenia papieża Jana Pawła II. […]
Edytorial w całości do przeczytania w nowym wydaniu miesięcznika „wSieci Historii”:
Do nowego numeru „wSH” (w cenie 7, 90 zł) dołączyliśmy film na DVD – „Pachołki Rosji” Aliny Czerniakowskiej. W niemal godzinnym filmie historycy — prof. Andrzej Paczkowski, prof. Andrzej Nowak, dr Leszek Żebrowski, dr Piotr Gontarczyk oraz dr Sławomir Cenckiewicz, analizują genezę i kolejne przeobrażenia, a także konsekwencje działań i władzy „czerwonych” w Polsce. Edycja DVD to premiera:
Partner wydania filmu na DVD — SKOK:
Gorąco polecamy nowe wydanie „wSieci Historii”.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/215391-kaplan-byl-to-niezwykly-choc-zachowywal-sie-zwyczajnie-wsieci-historii-30-lat-po-zamordowaniu-ks-popieluszki