Mija 30 lat od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Wybór tematu miesiąca był oczywistością. Także w kontekście informacji o rozpoczęciu procesu prowadzącego do kanonizacji duchownego.
Główne teksty numeru piszą dla nas: Milena Kindziuk, Wojciech Polak i ks. Antoni Poniński.
W swoim artykule Milena Kindziuk analizuje, jak wyglądała propaganda przeciw ks. Jerzemu:
Ile razy Urban używał nazwiska ks. Jerzego Popiełuszki w oficjalnych wypowiedziach, trudno zliczyć. Po 30 latach od męczeńskiej śmierci kapłana „Solidarności” nie ulega wątpliwości, że to Urban był tą osobą, która w imieniu władz Polski Ludowej prowadziła propagandową akcję przeciw duchownemu. Nie tylko współtworzył działania opracowane w KC PZPR, lecz dbał także o to, by te treści docierały do redakcji prasowych.
Poza tym w nowym numerze —
Jedną z najciekawszych propozycji politycznych w Polsce XX wieku przypomina Jarosław Rabiński:
Zimą 1936 r. w szwajcarskiej miejscowości Morges odbyło się konspiracyjne spotkanie czterech wielkich polskich polityków: Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Hallera, Wincentego Witosa i Władysława Sikorskiego. Wszystkich łączył krytyczny stosunek do rzeczywistości po zamachu majowym 1926 r. O czym mówiono podczas tej konferencji i jakie były jej konsekwencje, skoro socjalista Zygmunt Zaremba miał twierdzić: „Ilekroć przejeżdżałem przez Morges, odwracałem głowę, aby nie widzieć tej nazwy stacji”?
Wojciech Osiński rozwiewa ideologiczne wątpliwości wokół Stefana Żeromskiego, nie tylko z powodu 150. rocznicy urodzin pisarza:
W listopadzie 1925 r. Polska żegnała człowieka, który był nie tylko znakomitym pisarzem, lecz także patriotą łączącym walkę o wyzwolenie narodowe z walką o sprawiedliwość. Poglądy prozaika nie odbiegały zbytnio od zapatrywań jego przyjaciela i rówieśnika Romana Dmowskiego, jednak istniał stereotyp każący sytuować Żeromskiego i Dmowskiego na przeciwstawnych krańcach epoki. Jednym z zarzutów najczęściej podnoszonych przez endecję była rzekoma skłonność pisarza do komunizmu. Nic bardziej mylnego.
W wywiadzie miesiąca Stanisław Żaryn rozmawia z politologiem i publicystą Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim, stawiając zasadnicze pytania:
Od czasu wyboru Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej słyszymy, że to historyczny sukces Polski. Czy rzeczywiście tak jest? Jakie realnie są możliwości działania przewodniczącego Rady? Czy obecna struktura Unii Europejskiej w ogóle jest w stanie działać efektywnie? I być może najważniejsze: czy UE jest odpowiedzią na polskie niepokoje dotyczące geopolityki?
Z kolei historyk Grzegorz Majchrzak pisze o tym, jak naprawdę wyglądały kulisy igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 r.:
Czas igrzysk olimpijskich to nie tylko zmagania sportowców, to także wzmożona aktywność PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa. W monachijskich igrzyskach uczestniczyli nie tylko polscy, sportowcy, działacze i oficjele czy kibice. Wzięli w nich udział również funkcjonariusze SB. Ci ostatni zaczęli swoje przygotowania już kilka miesięcy wcześniej. Zaangażowano w nie podstawowe piony SB, w tym wywiad i kontrwywiad.
Do całego nakładu nowego wydania „wSH” (cena: 7,90 zł), dołączyliśmy film na DVD — „Pachołki Rosji” w reżyserii Aliny Czerniakowskiej. W niemal godzinnym filmie historycy — prof. Andrzej Paczkowski, prof. Andrzej Nowak, dr Leszek Żebrowski, dr Piotr Gontarczyk oraz dr Sławomir Cenckiewicz, analizują genezę i kolejne przeobrażenia, a także konsekwencje działań i władzy „czerwonych” w Polsce. Edycja DVD to premiera:
Partner wydania filmu na DVD — SKOK:
Gorąco polecamy nowe wydanie „wSieci Historii”:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/215068-nowe-wydanie-wsieci-historii-od-25-wrzesnia-w-sprzedazy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.