Podporucznik Aleksander Tarnawski ps. „Upłaz” oddał skok w tym samym miejscu, w którym został zrzucony 71 lat wcześniej.
W Książenicach koło Grodziska Mazowieckiego w czasie II wojny światowej odbywały się zrzuty Cichociemnych.
Dzięki Klubowi Spadochronowemu Sił Specjalnych założonemu przez byłych i obecnych żołnierzy GROM, jeden z ostatnich żyjących cichociemnych Aleksander Tarnawski oraz Agnieszka Polonczyk, wnuczka legendarnego Bolesława „Kryształa” Polończyka (+90 l.), oddali skok ze spadochronem.
Chcemy oderwać dzieci od komputerów, przypomnieć im o tym, że odwaga i męstwo są ważne
— tłumaczy serwisowi polska-zbrojna.pl Bogdan Rowiński, prezes fundacji imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej
Z samolotu An 2 wyskoczył blisko 94-letni „Upłaz”, który zrobił to z wielką chęcią.
Nie trzeba go było w ogóle namawiać na ten skok. Powiedział: nie ma sprawy. Zresztą, aby opisać jego energię i chęć do życia, wystarczy powiedzieć, że w wieku 94 lat codziennie jeździ rowerem do pracy!
— dodał Rowiński.
O czym myślałem podczas lotu? O niczym, po prostu sobie patrzyłem. Muszę jednak przyznać, że 71 lat temu skakało mi się znacznie lepiej
— wyznał Aleksander Tarnawski.
W Książenicach odsłonięto także tablicę ku czci cichociemnych, którzy skakali wówczas z samolotu Liberator. Wśród nazwisk znajduje się m.in. mjr. Jan Górski „Chomik”, którego syn Bogdan Górski był obecny na uroczystości.
Chcemy w ten sposób upamiętnić bohaterów, którzy 71 lat temu, wykonali arcytrudną operację tuż pod opanowaną przez Niemców Warszawą
– mówi Rowiński.
Z ppor. Aleksandrem Tarnawskim rozmawiał m.in. Adam Fidusiewicz, aktor grający w serialu „Czas honoru. Powstanie”.
MG/dlapilota.pl
———————————————————————————————————-
Prawdziwe losy polskich bohaterów, przy których bledną historie o amerykańskich komandosach: „Cichociemni. Elita polskiej dywersji”. Książka do kupienia „wSklepiku.pl”!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/212851-93-letni-cichociemny-skoczyl-ze-spadochronem