Jutro przed południem ekipa archeologów i historyków pod kierownictwem prof. Krzysztof Szwagrzyka wraca na powązkowską kwaterę „Ł”. Prace nie będą jednak zapowiadanym szumnie przez IPN trzecim etapem poszukiwań, a jedynie dokończeniem drugiego.
Na zdjęciach, które na facebooku opublikowała Fundacja „Łączka” widać już ogrodzony teren, na którym pracować będą naukowcy. To zaledwie skromne fragmenty alejek pomiędzy grobami z lat 80-tych, którymi wypełniona jest kwatera „Ł II”. Pod nimi znajdują się szczątki ponad setki bohaterów, których pomordowano w mokotowskim więzieniu. Od dawna jest jasne, że nie uda się ich wydobyć bez usunięcia stamtąd „współczesnych” mogił.
Trwałe usunięcie tych grobów jest także konieczne, aby w tym miejscu powstał Panteon Bohaterów Polskich, który rodzinom ofiar obiecał prezydent Bronisław Komorowski. IPN i ROPWiM odwlekanie prac tłumaczą kwestiami proceduralnymi.
We wtorek rozpoczną się pozorowane prace (tylko w dwóch miejscach - tam, gdzie widać ogrodzenie). Polscy bohaterowie zrzuceni przez komunistów do dołów śmierci wciąż czekają na poważne działania - trzeci etap ekshumacji, czyli zdjęcie komunistycznych nagrobków. W tle, na murze cmentarnym napis: pod tymi grobami leżą pomordowani Żołnierze Niezłomni
— napisał na facebooku Tadeusz M. Płużański, prezes Fundacji „Łączka”, która umieściła na Powązkach portrety zidentyfikowanych bohaterów i tych, których wciąż nie odnaleziono, wśród nich m. in. rtm. Witolda Pileckiego.
Do tej pory z dołów śmierci na powązkowskiej „Łączce” wydobyto szczątki blisko 200 osób, zidentyfikowano i podano do publicznej wiadomości 28 nazwisk.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/211758-wyjatkowo-skromny-zasieg-prac-na-laczce-teren-juz-przygotowany-zobacz-galerie-zdjec
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.