Rodzina zmarłego oficera libijskiego wywiadu, skazanego w Szkocji za zamach na samolot, który w 1988 r. eksplodował nad miejscowością Lockerbie, chce ponownego rozpatrzenia wyroku
—- poinformowała w czwartek Szkocka Komisja ds. Rewizji Spraw Karnych (SCCRC).
SCCRC - niezależna komisja badająca sprawy, które mogą się okazać pomyłką wymiaru sprawiedliwości - podała, że otrzymała od bliskich Abdelbaseta al-Megrahiego prośbę o zrewidowanie wyroku skazującego.
Jeśli uznamy, że mogło dojść do pomyłki sądowej, skierujemy wniosek do Sądu Apelacyjnego
— powiedział przedstawiciel komisji Chris Reddick.
Megrahi to jedyna osoba skazana w związku z zamachem na samolot pasażerski nieistniejących już amerykańskich linii lotniczych PanAm, który 21 grudnia 1988 roku leciał z Londynu do Nowego Jorku. Zginęło wówczas 270 osób, w większości Amerykanie.
Libia przyznała się do odpowiedzialności za ten zamach i wydała Megrahiego Brytyjczykom. Za umieszczenie ładunku w samolocie Libijczyk został skazany w 2001 roku przez szkocki sąd na co najmniej 27 lat więzienia. Został zwolniony osiem lat później ze względów humanitarnych – cierpiał na chorobę nowotworową - i wrócił do Libii, gdzie zmarł w maju 2012 r. Do końca życia utrzymywał, że był niewinny.
W oczach Libijczyków był ludowym bohaterem, kozłem ofiarnym wykorzystanym przez Zachód do traktowania Libii jak pariasa. Reżim przedstawiał jego przekazanie Szkocji w 1999 roku jako ofiarę niezbędną, by rządzona przez dyktatora Muammara Kadafiego Libia mogła wyjść z międzynarodowej izolacji.
Nie jest to pierwsza próba podjęta przez rodzinę Megrahiego w celu oczyszczenia jego imienia. Poprzednią apelację od wyroku w 2002 r. odrzucił szkocki Sąd Najwyższy. Rok później Megrahi zwrócił się o pomoc do SCCRC, która w 2007 r. skierowała jego sprawę do ponownego rozpatrzenia. W 2009 r. sam skazany wycofał apelację; rząd Szkocji oraz brytyjski zaprzeczały, jakoby było to jednym z warunków, od których spełnienia uzależniano jego przedterminowe zwolnienie.
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron nazwał sprawę Lockerbie:
Jednym z najtragiczniejszych zdarzeń w historii lotnictwa i najkrwawszym zamachem terrorystycznym dokonanym w Zjednoczonym Królestwie.
PAP, tk
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/199325-rodzina-zamachowca-z-lockerbie-rzada-zrewidowania-wyroku-byl-jedyna-osoba-skazana-w-tej-sprawie