W swojej książce „Monte Cassino”, noszącej podtytuł „Historia najbardziej kontrowersyjnej bitwy II wojny światowej”, znani autorzy David Hapgood i David Richardson na 270 stron zaledwie jedną poświęcili 2. Korpusowi Polskiemu, choć to właśnie żołnierze generała Andersa dokonali tego, czego nie potrafiły dokonać wojska innych krajów, i zdobyli strategiczne wzgórze. Ta publikacja nie jest wyjątkiem, bowiem w świadomości społeczeństw zachodnich udział Polaków w II wojnie światowej coraz częściej sprowadzany jest do roli szmalcowników i zarządców „polskich obozów śmierci”, natomiast nie ma niemal wiedzy o naszym oporze wobec dwóch totalitaryzmów i wkładzie zbrojnym w zwycięstwo nad Trzecią Rzeszą.
Jedną z osób, która od wielu lat próbuje przekazać polskie doświadczenie historyczne opinii publicznej w krajach zachodnich, jest prof. Norman Davies. Tym razem postanowił on zająć się dziejami armii generała Andersa i opowiedzieć czytelnikom – najpierw polskim, a później zagranicznym – dzieje niezwykłej epopei 2. Korpusu. Wspólnie z wydawnictwem Rosikon-Press przygotowuje on bogato ilustrowaną książkę pt. „Szlak nadziei”, która poświęcona będzie temu właśnie epizodowi z naszych najnowszych dziejów. Prof. Davies razem z fotografem Januszem Rosikoniem od wielu miesięcy podróżują wspólnie po świecie, odwiedzając kraje, przez które wiódł szlak armii Andersa, i zbierają tam dokumentację faktograficzną oraz fotograficzną.
Tym razem profesor postanowił zaprosić do swojego projektu wszystkich chętnych. Proponuje bowiem udział w tym przedsięwzięciu nawet osobom, które do tej pory nie były związane zawodowo z historią. Ma to umożliwić nowy portal www.ArmiaAndersa.pl. Poświęcony jest on dziejom 2. Korpusu Polskiego, zarówno jego żołnierzom, jak i cywilnym uchodźcom ze Związku Sowieckiego, ich wojennym oraz powojennym losom.
Jak piszą twórcy portalu:
Poprzez platformę internetową, przygotowaną przez firmę MillionYou, profesor zaprasza do współpracy wszystkich ludzi, którzy związani są z dziejami tamtego okresu poprzez własne wspomnienia, przez opowieści rodziców i dziadków lub przez osobiste pasje i zainteresowania. Portal ma bowiem na celu zbieranie na całym świecie świadectw, wspomnień, relacji, dokumentów, zdjęć i filmów związanych z armią generała Władysława Andersa. Pragnieniem inicjatorów projektu jest ocalenie od zapomnienia i przechowanie dla przyszłych pokoleń wszystkiego, co dotyczy 2. Korpusu Polskiego. Już teraz na portalu można znaleźć kilkadziesiąt interesujących świadectw i relacji, a zapewne z każdym dniem będzie ich coraz więcej.
Najciekawsze materiały przesłane na platformę do końca listopada br. mają szansę ukazać się wiosną przyszłego w książce „Szlak nadziei”. Kolejne relacje, napływające już po tym terminie, będą dostępne w internecie oraz mogą znaleźć się w elektronicznym wydaniu albumu.
Nowy portal jest więc kolejną odsłoną „bitwy o pamięć”. Do udziału w niej zaproszony jest każdy, kto znajdzie i upubliczni relację dającą świadectwo prawdzie. Materiały na temat 2. Korpusu można zamieszczać na portalu www.ArmiaAndersa.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/198744-nowa-odslona-w-bitwie-o-pamiec-profesor-norman-davies-rekomenduje-portal-wwwarmiaandersapl
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.