W najbliższy czwartek, 27 lutego ukaże się najnowsze wydanie miesięcznika „wSieci Historii”, a w nim między innymi: o najsłynniejszej powieści Aleksandra Kamińskiego z prof. dr. hab. Grzegorzem Nowikiem rozmawia dr Ewa Hoffmann-Piotrowska, o żołnierzach podziemia antykomunistycznego pisze Filip Musiał, historię produkcji szpilek opisuje Michał Kopczyński, Ewa Królikowska –Avis nawiązuje do działalności służb sowieckich w Wielkiej Brytanii, zaś Jarosław Czubaty pisze o polskim działaczu niepodległościowym, powstańcu listopadowym straconym z wyroku władz carskich. W numerze także ostatni wywiad z senatorem Zbigniewem Romaszewskim.
Tematem numeru są Nieśmiertelni Żołnierze Wyklęci.
1 marca 2014 r. obchodzimy po raz trzeci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego, zwanych przez lata Żołnierzami Wyklętymi. (…) Zawdzięczamy im naszą wolność i nasze pragnienie wolności –
przypomina we wstępniaku redaktor naczelny miesięcznika prof. Jan Żaryn, a Filip Musiał w artykule „Wyklęci Żołnierze Polski” pisze o żołnierzach podziemia antykomunistycznego.
W miesięczniku ponadto dr Ewa Hofmann-Piotrowska rozmawia z prof. Grzegorzem Nowikiem o najsłynniejszej powieści Aleksandra Kamińskiego:
O „Kamieniach na szaniec” mogę mówić albo z perspektywy własnego doświadczenia, albo jako historyk, który w różnych dokumentach i świadectwach ludzi starszych i młodszych napotykał na ślady niezwykłej recepcji tej opowieści. Jeśli chodzi o mnie, była to pierwsza lektura kształtująca nie tylko moją wiedzę o programie i ludziach Szarych Szeregów, lecz odciskająca piętno na moim życiu, kształtująca moją postawę aż do dziś -
zaznacza prof. Nowik.
Michał Kopczyński z kolei opisuje historię produkcji szpilek:
Jeden robotnik wyciąga drut, drugi go prostuje, trzeci tnie, czwarty zaostrza, piąty toczy koniec dla osadzenia główki –
pisze Kopczyński ukazując, jak produkcja małej szpilki przyczyniła się do rozwoju technologii.
Obecność służb sowieckich, a potem rosyjskich ma na Wyspach długą historię -
pisze Elżbieta Królikowska – Avis, odnosząc się do działalności służb sowieckich w Wielkiej Brytanii.
Niemal rok temu, dokumentując temat śmierci rosyjskiego oligarchy Borysa Bierezowskiego, natknęłam się w angielskiej prasie na określenie "Wielka Brytania – placem zabaw KGB" - zaznacza.
Kim był polski działacz niepodległościowy, stracony z wyroku władz carskich?
Posługiwał się dziewięcioma nazwiskami i licznymi pseudonimami, charakteryzował się i wcielał w postacie z różnych klas społecznych -
sylwetkę Szymona Konarskiego kreśli Jarosław Czubat.
Na łamach „wSieci Historii” znalazł się również przeprowadzony 31 stycznia br. ostatni wywiad z senatorem Zbigniewem Romaszewskim. Mówił wówczas w rozmowie ze Stanisławem Żarynem m.in:
Twarde i jasne rozliczenie z czasami PRL było niezbędne. Na bagnie trudno cokolwiek budować.
Wśród autorów nowego numeru miesięcznika znajdują się również m.in. Grzegorz Górny, Piotr Zaremba, Agnieszka Żurek, Stanisław Żaryn.
**Miesięcznik „wSieci Historii” kolportowany jest w kioskach w całej Polsce w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 5,95 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania oraz w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły tutaj.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gwiazdy/98744-w-najnowszym-wsieci-historii
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.