Miała być powaga i nastrój zadumy. Niestety nie we wszystkich telewizjach dało się to odczuć.
W związku z pogrzebem Tadeusza Mazowieckiego, prezydent Bronisław Komorowski ogłosił na niedzielę 3 listopada jednodniową żałobę narodową. Imprezy kulturalno-rozrywkowe, odbywały się w zależności od decyzji ich organizatorów. W telewizjach zmieniono ramówkę. Odwołano m.in. show "Must be the music", "Show z humorem: I kto to mówi?", "Dzięki Bogu już weekend" i teleturniej "Jaka to melodia?".
Zapomniano jednak o zatrzymaniu emisji "Familiady". Teleturniej prowadzony przez Karola Strasburgera, jednoznacznie ma wymowę rozrywkową. Żenujące żarty prowadzącego - tzw. suchary, nie przystoją chyba podczas żałoby narodowej?
Pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego odbył się godz. 11.00 w Archikatedrze Warszawskiej św. Jana Chrzciciela.
Pierwszego premiera III RP pożegnali najważniejsi polski politycy. W chwili mszy żałobnej zabił także dzwon Zygmunta na Wawelu.
(„Zygmunt” bije tylko podczas ważnych uroczystości kościelnych i państwowych. Od 1978 roku, czyli po wyborze Karola Wojtyły na papieża, dzwon był uruchamiany tylko 11 razy - w tym 8 od 2010 - przyp. red.).
W sobotę w Pałacu Prezydenckim można było oddać hołd przed trumną Tadeusza Mazowieckiego. Chętni mogli się wpisać także do specjalnej księgi kondolencyjnej. Pierwszego wpisu dokonała para prezydencka.
Tadeusz Mazowiecki został pochowany na cmentarzu leśnym w Laskach obok drugiej żony Ewy (zm. 1970). Pierwszy premier III RP zmarł w poniedziałek 28 października 2013 roku. Miał 86 lat.
Maciej Gąsiorowski
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gwiazdy/80693-suchary-w-zalobe-narodowa