Zaproszenie na spotkanie z prof. Duniec i promocję książki „Psy Stalina” z udziałem autora Nikity Pietrowa. Miejsce: Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN, ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa.
20 maja (poniedziałek) godz. 16:30
Spotkanie z cyklu Polskie kino powojenne: twórcy i filmy – Agnieszka Holland. Wykład prof. dr. hab. Piotra Zwierzchowskiego, historyka filmu, poświęcony Agnieszce Holland.
21 maja (wtorek) godz. 17:00
Spotkanie z cyklu Historia w teatrze, prezentującego fragmenty wybranych, zrealizowanych przez Teatr Telewizji spektakli, przedstawiających różne aspekty historii najnowszej. O sztuce „Oskarżeni. Śmierć sierżanta Karosa” w reżyserii Stanisława Kuźnika opowie prof. dr hab. Krystyna Duniec z Instytutu Sztuki PAN.
23 maja (środa) godz. 17:30
Prezentacja książki „Psy Stalina” wydanej przez Wydawnictwo Demart oraz spotkanie z autorem – Nikitą Pietrowem.
Notka o autorze i jego ostatnim dziele:
Znany już dobrze w Polsce rosyjski historyk Nikita Pietrow, działacz praw człowieka, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia „Memoriał”, jest autorem książek poświęconych aparatowi bezpieczeństwa ZSRR, które ukazały się także w językach obcych, jak np. biografia Nikołaja Jeżowa, wydana nakładam Stanford Hoover Institution Press. […] Wniosek z Psów Stalina jest inny. Sadyzm i żądza krwi nie są przypadkiem, odpryskiem, konieczną ceną za utrzymanie porządku w trudnych czasach. Przeciwnie, są to elementy istotne, konstytutywne – świadomie wprowadzone, zaplanowane i konsekwentnie podtrzymywane. Przez samego Stalina i przez jego otoczenie działające tu w jakiejś obłędnej jedności. Z punktu widzenia polskiego czytelnika szczególnie ważne są rozdziały poświęcone zbrodni katyńskiej, gdzie autor po raz pierwszy zamieszcza tak pełną listę zbrodniarzy sowieckich uczestniczących w tym mordzie. Są to biogramy organizatorów zbrodni, konwojentów, tych którzy strzelali, grzebali trupy, sporządzali dokumenty związane z egzekucją, czyli tych osób, które w dzisiejszej Rosją są tajemnicą. Ich nazwiska są w materiałach śledztwa katyńskiego prowadzonego przez prokuraturę wojskową najpierw sowiecką, potem rosyjską w latach 1990–2004. Większość tych dokumentów została jednak utajniona, ale zanim to się stało, część znalazła się w rękach badaczy. Inny rozdział książki pt. Mały Katyń dotyczy wciąż nie wyjaśnionej do końca zbrodni popełnionej w 1945 r. przez NKWD na Białostocczyźnie na polskich żołnierzach podziemia i ludności cywilnej (tzw. obława augustowska). Autor w wyjaśnieniu tej sprawy, badanej przez Instytut Pamięci Narodowej, ma swoje wielkie zasługi. W książce możemy również przeczytać o działającym w Moskwie Laboratorium X – tajnym ośrodku, w którym prowadzono eksperymenty na ludziach związane z działaniem jadów i trucizn! […] Zaletą książki jest przystępny język, jakim została napisana, a zarazem dbałość autora o źródłowe potwierdzenie głoszonych poglądów. (Opinia Adama Rotfelda, www.demart.com.pl)
WSTĘP WOLNY
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gwiazdy/55440-promocja-ksiazki-psy-stalina
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.