Według Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych 69 proc. skontrolowanych food truckach niewłaściwie informowało konsumentów o serwowanej żywności. Zastrzeżenia najczęściej dotyczyły źle podanego składu potraw lub braku takiej informacji - poinformował w czwartek IJHARS.
Inspekcja podkreśliła, że kontrole zostały przeprowadzone na terenie całego kraju w 81 podmiotach oferujących mobilną gastronomię, serwujących głównie burgery, zapiekanki i hot-dogi. Najwięcej zaniedbań ze strony sprzedających stwierdzono w zakresie znakowania. Brak poprawności w przekazywaniu konsumentom informacji o żywności odnotowano w ponad 69 proc. skontrolowanych przypadków.
Co było nie tak?
Zastrzeżenia inspekcji najczęściej dotyczyły braku lub niewłaściwie podanego składu potraw, np. kupujący nie mieli informacji o obecnych w daniach alergenach. W niektórych daniach pojawiały się składniki, o których nie informowano. Potrawy posiadały też nazwy, na podstawie których trudno było je zidentyfikować, np. „ostry” lub nazwy, które nie odzwierciedlały w pełni ich składu, np. w burgerze wołowym zadeklarowano również wieprzowinę.
Ponadto sprzedający używali do dań innych serów niż powinni, np. feta była zastępowana serem solankowym, ser owczy - serem z mleka krowiego, a zamiast cheddara serwowano goudę; stosowano również podmianę asortymentową poprzez zastosowanie produktu seropodobnego zamiast sera.
Po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych okazało się, że w co piątym badanym daniu jego skład różnił się od obietnic sprzedawców
— wskazała Inspekcja.
Ponadto, w jednym food trucku stwierdzono używanie przeterminowanego mięsa przeznaczonego do produkcji burgerów oraz przechowywanie go w temperaturze powyżej dopuszczalnej, określonej przez producenta. Zdarzył się również przypadek braku dokumentów umożliwiających identyfikację surowców używanych do przygotowania potraw. Poza tym w trzech lokalizacjach używane były wagi bez legalizacji.
Wobec nieuczciwych sprzedawców wszczęto postępowania administracyjne w celu wymierzenia stosownych kar pieniężnych. Inspektorzy wydali 46 decyzji administracyjnych nakładających kary pieniężne na łączną kwotę 31 tys. 414 zł, wydali 5 decyzji nakazujących zniszczenie przeterminowanych surowców, na osoby odpowiedzialne nałożyli 6 mandatów karnych, wydali również 39 zaleceń pokontrolnych
— podkreśliła Inspekcja.
Kontrola
IJHARS sprawuje nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych w produkcji i obrocie, w tym wywożonych za granicę, kontrolę jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych sprowadzanych z zagranicy, w tym kontrolę graniczną tych artykułów, dokonywanie oceny i wydawanie świadectw w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/736532-uchybienia-w-69-proc-skontrolowanych-food-truckow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.