Raport S&P Global wykazał, że sytuacja w polskim przemyśle dramatycznie się pogarsza. Czerwcowy PMI spadł do 44,8 pkt – to najniższy poziom od ponad pół roku. Firmy masowo ograniczają produkcję, redukują zatrudnienie i przestają inwestować. Nadciąga gospodarcze załamanie, którego nie zatrzymały nawet nadzieje związane z funduszami unijnymi.
Raport PMI za czerwiec. Tak źle nie było od 2023 roku
Tempa spadku nowych zamówień i produkcji przyspieszyły, a producenci wciąż redukowali zatrudnienie, zakupy i zapasy. Pogorszenie koniunktury uwidacznia także 12-miesięczna prognoza dla produkcji, która należała do najsłabszych od czasu pandemii
— podał S&P Global.
Dane zebrano w dniach 12-24 czerwca 2025.
Spadek pokazuje najbardziej znaczące pogorszenie warunków gospodarczych w sektorze przemysłowym od października 2023.
W czerwcu trzy z pięciu komponentów głównego PMI - nowe zamówienia, produkcja i zapasy pozycji zakupionych - wpłynęły negatywnie na główny wskaźnik. Czas dostaw ponownie miał lekko pozytywny wpływ na odczyt indeksu, a tempo redukcji zatrudnienia wyhamowało.
Spadek nowych zamówień zapoczątkowany w kwietniu nabrał w czerwcu tempa. Było ono najsilniejsze od października 2023 r., co respondenci badania uzasadniali stagnacją na rynku. Międzynarodowy popyt był wyraźnie słaby, głównie z powodu niesprzyjających warunków na rynkach europejskich (nowe zamówienia eksportowe spadły w największym stopniu od września 2023 r.)
— wskazano w komentarzu.
Utrzymujący się spadek nowych zamówień nadal wpływał na produkcję, która spadła w czerwcu drugi miesiąc z rzędu, w dodatku w najszybszym tempie od listopada 2022 r.
W czerwcu firmy dostosowywały moce przerobowe do gwałtownie spadającej produkcji. Zatrudnienie spadło po raz czwarty od początku 2025 r., choć w nieco słabszym tempie niż w maju. Producenci drastycznie zmniejszyli też poziom zakupów środków produkcji drugi miesiąc z rzędu, po niewielkich wzrostach odnotowanych w marcu i kwietniu
— podano.
Z badania wynika, że prognozy dotyczące produkcji w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyraźnie osłabły, co stanowi wyraźny zwrot w porównaniu do silnego optymizmu z końca pierwszego kwartału, sprzed okresu niepewności związanej z polityką celną.
Wskaźnik przyszłej produkcji, który w marcu odnotował najwyższą wartość od 45 miesięcy, ponownie spadł, osiągając najniższy poziom od listopada 2024 r.
Około jedna czwarta firm (24 proc.) spodziewa się wzrostu produkcji dzięki funduszom z KPO, poprawie warunków rynkowych w Niemczech i nowym produktom. Jednak prawie jedna na pięć firm (19 proc.) w ciągu najbliższych 12 miesięcy spodziewa się spadku z powodu słabego napływu zamówień i niepewności.
Banki oceniają wyniki czerwcowego badania
Analitycy PKO BP przekazali, że wskaźnik PMI spadł w czerwcu poniżej oczekiwań, odzwierciedlając najgłębsze pogorszenie od października 2023 roku
Tempa spadku nowych zamówień i produkcji przyspieszyły, a producenci wciąż redukowali zatrudnienie, zakupy i zapasy. Pogorszenie koniunktury uwidacznia także 12-miesięczna prognoza dla produkcji, która należała do najsłabszych od czasu pandemii
— wskazali w komentarzu do badania.
Podobną ocenę wystawili specjaliści Credit Agricole Bank Polska.
Skala obniżenia indeksu PMI w ostatnich dwóch miesiącach jest porównywalna do jego spadków po wybuchu wojny w Ukrainie […] Analizując napływające w ostatnich dwóch miesiącach dane z polskiego przetwórstwa można odnieść wrażenie, że sygnały wskazujące na ożywienie w polskim przetwórstwie okazały się fałszywe
— podali.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
xyz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/733875-gwaltowny-spadek-pmi-polski-przemysl-hamuje
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.